По искане на Антикорупционната комисия (КПКОНПИ) съдът запорира днес имущество за 3,2 милиона лева на бившия кмет на Галиче Ценко Чоков, обяви председателят на комисията Пламен Георгиев.
Искането е заради обвинението на Чоков от май 2016 година, че е ръководил престъпна група за лихварство. По него той беше оправдан на първа инстанция, но по другите - отвличане, побой и палеж на автомобил, беше осъден на четири и половина години затвор. Присъдата си чу на легло в съдебната зала, заради здравословните си проблеми. Пак заради тях от известно време е под домашен арест - в жилище в София, за което Георгиев не знаеше дали е сред запорираната собственост на Чокови:
“153 имота общо са запорирани - на г-н Чоков, на неговата съпруга и на синовете им. Освен земеделски имоти, апартамент в София, както и автомобили на синовете му и на него самия“.
Шефът на Антикорупционната комисия коментира и проверката на имуществото на бившите министри Симеон Дянков и Трайчо Трайков, подсъдими по делото за продажба на дялове в електроразпределителното дружество EVN. При Трайков проверката приключи и той вече е със запорирано имущество за над два милиона и 300 хиляди лева. Срокът да внесе документи, с които да обясни произхода им изтече, но:
“Молбата ми е чрез вас да се получи това послание и да постъпят съответните документи и доказателства и ние ще ги вземем“, призова Трайков Пламен Георгиев.
След друг призив, но към Симеон Дянков - да се свърже с комисията - това вече е факт. Той се обадил. Предоставил исканите документи за имуществото си и даже “ми изпрати един есемес, в който казва, че колегите са много добри професионалисти“, разказа шефът на Антикорупционната комисия.
Обезпечителните мерки са във връзка с обвинението на Чоков за лихварство. По обвиненията за отвличане, побой и палеж на автомобил той беше осъден на 4,5 години затвор от Специализирания наказателен съд. Запорираната сума е върху цялото движимо и недвижимо имущество на фамилията Чокови, каза още Георгиев.