Eмисия новини
от 09.00 часа
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Япония с план за привличане на чужди работници

Строителството е един от секторите, в които се предполага, че Япония ще разреши още чужди работници.
Снимка: Ройтерс

Япония обяви днес план за привличане на повече чужди работници с професии, изискващи ръчен труд, като стремежът на третата по обем икономика в света е да реши проблем, предизвикан от застаряващото и намаляващо население, предаде АФП.

Смята се, че основно ще се търсят работници в селското стопанство, обслужващ персонал за болници, хотели, в строителството и корабостроенето.

Проектозаконът предвижда чужденците с умения в областите, които има недостиг на работна ръка, да получават 5-годишна работна виза. Тези, които имат по-висока квалификация в тези сектори и преминат тест за владеене на японски език, ще могат да доведат семействата си и да получат постоянно разрешително за пребиваване.

Говорител на правителството заяви, че законопроектът ще бъде внесен в парламента възможно най-бързо, като идеята е да влезе в сила през април догодина.

Япония по традиция трудно приема нискоквалифицирани работници от чужбина, а в момента има ограничения за времето на пребиваване на висококвалифицираните. Единственото изключение е за южноамериканци от японски произход.

Правителството не посочи колко чужди работници се стреми да привлече с новия план, но местни медии посочват, че става дума за над 500 000 души до 2025 г.

Бизнесът отдавна лобира за облекчаване на имиграционните правила, тъй като има трудности в намирането на работна ръка в страната, където безработицата е около 2,5% и на всеки 163 свободни места се падат 100 души, търсещи работа.

Според правителствената статистика през 2017 г. в Япония е имало 1,28 млн. чужди работници, два пъти повече отколкото преди десетилетие. Но над 450 000 от тях чужди съпруги на японски граждани, корейци, живеещи дълго време в Япония или чужденци от японски произход.

Новините на БНР – във Facebook, Instagram, Viber, YouTube и Telegram.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Горещи теми

Войната в Украйна