След близо седем месеца космическият апарат „ИнСайт“ на НАСА кацна на повърхността на Марс след рисковано прекосяване на атмосферата на червената планета, съобщи НАСА от контролния си център в Пасадина, щата Калифорния, предадоха БТА.
След потвърждаване на кацането там избухнаха аплодисменти, а няколко минути по-късно сондата изпрати първата си снимка от повърхността на Марс. Тя е с мъглив образ, вероятно заради облака прах от кацането, но на която се вижда хоризонтът на планетата, съобщиха АФП и ДПА.
НАСА не е спускала апарат на Марс от шест години. Предишният апарат, който кацна на Червената планета, е роувърът „Кюриосити“ - през 2012 г. За него беше използвана различна технология за спускане. Мястото за кацане на „ИнСайт“ е близо до „Кюриосити" - в равнината Елизиум планициа.
Една от задачите на апарата е да премести двата основни инструмента на повърхността. Досега това не е правено.
Единият инструмент ще се опита да проникне на дълбочина 5 м, за да измери вътрешната температура на планетата. Досега измервания са правени най-много на дълбочина 2,5 м, но на Луната от мисията „Аполо“.
„ИнСайт“ пренася и сеизмометър, за да провери за първи път дали на Марс има трусове. Друг инструмент ще проследи въртенето на планетата спрямо оста и изместването ѝ, за да бъде разбрано какви са размерът и съставът на ядрото ѝ.
Преди научните инструменти да бъдат инсталирани, ще минат поне 10 седмици. Топлинната сонда ще заработи след още няколко седмици.
Продължителността на мисията „ИнСайт“ е предвидена за една марсианска година, която е равна на две земни.
Космическият апарат „ИнСайт“ тежи 385 кг. Мисията е с бюджет $1 млрд.. В нея участват също учени от Франция, Германия и други европейски държави.