За свободни и легитимни избори във Венецуела призова първият дипломат на Европейския съюз Федерика Могерини в изявление от името на 28-те страни членки.
Политическата криза в южноамериканската страна се разраства, след като председателят на парламента Хуан Гуайдо вчера се обяви за временен президент на мястото на социалиста Николас Мадуро.
Върховният представител за външната политика на ЕС Федерика Могерини, цитирана от Франс прес, призова за избори, както и да се гарантира сигурността на Гуайдо и останалите членове на доминирания от опозицията парламент.
В Туитър председателят на Европейския съвет Доналд Туск обяви, че се надява страните-членки да застанат зад демократичните сили във Венецуела и изтъкна, че мандат от гражданите в страната има именно парламента на Гуайдо.
Гуайдо се самообяви за президент на митинг на свои привърженици в столицата Каракас и призова армията да го подкрепи.
Военният министър Владимир Падрино обаче обяви, че въоръжените сили не подкрепят Гуайдо и цитирам -тъмните интереси зад неговите действия. Преди това сили за борба с безредиците използваха сълзотворен газ срещу демонстриращи в подкрепа на Гуайдо.
Почти веднага след самообявяването американският президент Доналд Тръмп заяви, че смята председателят на венецуелския парламент за временен държавен глава.
„Ще продължа да прилагам цялата икономическа и дипломатическа мощ на Съединените щати за възстановяване на демокрацията във Венецуела“, каза Тръмп, а високопоставен служител на администрацията му предупреди, че Вашингтон си запазва „всички варианти“ за действие, в случай че Мадуро упражни насилие срещу опозицията.
Държавният секретар Майк Помпейо призова венецуелските военни „да защитят демокрацията“ и допълни, че Вашингтон ще подкрепи усилията на Гуайдо да сформира правителство и да организира свободни избори.
След Съединените щати, Канада, Парагвай, Чили и Колумбия също признаха Хуан Гуайдо за президент на Венецуела.
Мадуро отговори, като обяви, че къса дипломатическите отношения със САЩ и даде 72 часа на американските дипломати да напуснат Венецуела. На страната на Мадуро са леви управления в региона като тези на Куба и Боливия.
Венецуелският президент Николас Мадуро няма легитимност да прекрати дипломатическите отношения със САЩ, гласи позиция на американският държавен секретар Майк Помпео. Той изтъкна, че Вашингтон застава зад самообявилия се за временен президент Хуан Гуайдо.
Като смяна на властта, подкрепена от САЩ, определи руското външно министерство случващото се във Венецуела. Говорителката Мария Захарова изтъкна, че всичко това е показателно за отношението на Западът към международното право.
В протестни действия във Венецуела през последните 2 дни са загинали 13 души, гласят данни на неправителствена организация в страната, цитирана от Франс прес.
Десетки хиляди противници и привърженици на Николас Мадуро се стекоха тази вечер на протест и контрапротест в столицата Каракас, съобщи Франс прес.
Полицията използва сълзотворен газ срещу опозиционерите. Мадуро говори пред свои привърженици, събрали се пред президентския дворец „Мирафлорес“ и призова армията да спази дисциплина.
Въпреки петролните си богатства Венецуела страда от най-тежката икономическа криза в историята си. Хиперинфлацията доведе до масова емиграция и социални размирици.
Николас Мадуро е президент на страната от 2013, като наследи на поста Уго Чавес, на когото беше заместник. Покойният Чавес управляваше Венецуела, през повечето време с широко одобрение, от 1998 г. По негово време в страната бяха извършени социални реформи и национализация на частни компании, особено в петролния сектор, с цел намаляване на големите икономически неравенства. Това доведе до конфликт между Чавес и бизнес елита на страната, подкрепян от САЩ.
След 2010 г., и особено през управлението на Мадуро, в южноамериканската страна постепенно настъпи икономическа стагнация, стигна се до повишаване на бедността и престъпността.