Нина Николина е известна певица, записала и издала с успех проекти в четири музикални стила – фолклор, етно, поп и латино. Завършила е Националното училище по изкуства „Панайот Пипков” в Плевен, специалност фолклорно пеене и контрабас, както и Академията за музикално, танцово и изобразително изкуство - Пловдив, където учи дирижиране на народен хор и оркестър и музикална педагогика. Има издадени 10 албума. Представя българската култура и българската народна музика на много международни фолклорни фестивали. Има записани дуети с емблематични поп изпълнители и „пеещи актьори“ – Камен Донев, Христо Мутафчиев, Любо Киров, Руши Видинлиев, с народната певица Лиляна Галевска и др.
Прави своя кинодебют в„Белгийският крал“ – копродукция на Белгия, Холандия и България, в която Нина Николина играе ролята на българската фолклорна певица Ана, спечелила сърцето на краля. След световното признание на филма, по покана на режисьорите, Нина Николина участва през 2018 г. и в снимките на „Босият император” (продължението на „Белгийският крал“), заедно с Джералдин Чаплин.
На 8 февруари 2019 г. в Sofia Live Club Нина Николина ще представи своята нова концертна програма. Заедно с Калин Вельов (барабани и перкусии), Мартин Ташев (тромпет и вокал), Ясен Велчев (клавишни) и Таня Първанова (вокал) ще изпълни български народни песни от различни области на страната в етно джаз аранжименти. Всеки един от музикантите ще внесе нещо от различни краища на земята. Всеки от тях има допир до някакъв различен фолклор, който го е впечатлил. Ще има инструменти от Бразилия, от Куба… А Мартин ще внесе с гласа си импровизации, които идват от Мароко, от Африка – казва Нина Николина и допълва:
Нина Николина споделя, че е израснала с фолклор:
Майка ми е музикантът в къщата, тя е диригент на народен хор. От малка слушам народни песни, от малка съм сред народни носии. И винаги съм ги харесвала. Майка ми изгради у мен добър музикален вкус. Когато боравиш с народни песни, трябва да го правиш професионално. Тя ме научи на тази естетика. Народната музика може да звучи различно, но трябва да е стойностно. Мисля, че това е начин фолклорът да достигне до младите хора. Този проект е близък до тях.