Макар и очакванията във Великобритания за нещо конкретно от днешните срещи на Тереза Мей в Брюксел да бяха нулеви, кореспондентите, отразяващи събитията, отбелязаха, че все пак британският премиер няма да се завърне със съвсем празни ръце у дома. Те имат предвид факта, че разговорите ще продължат след уговорката между Жан-Клод Юнкер и Тереза Мей пак да се срещнат преди края на февруари.
Юнкер подчерта отново, че споразумението по напускането не може да бъде предоговаряно, както иска Мей, но допълни, че ЕС е готов да одобри съпровождащ документ за бъдещите отношения.
В същото време преговарящите екипи на двете страни ще подновят преговорите в търсене на решение, което да получи възможно най-широката подкрепа в британския парламент и да отговаря на насоките, договорени с Европейския съвет. Министърът за Брекзит Стив Баркли пък ще се срещне с главния европейски преговарящ Мишел Барние в понеделник в Страсбург.
Междувременно в британския парламент, където бе отменена февруарската ваканция и насрочени дебати за Брекзит следващата седмица, някои депутати изразиха недоумение какво точно ще бъде дискутирано при липсата на новини от Брюксел.
Пит Уишарт от Шотландската национална партия дори се пошегува, като каза, че след вчерашните коментари на Доналд Туск, предлага дебат за ада и по-конкретно кои части в него за кои хора са резервирани.
Лидерът на парламентарното мнозинство на консерваторите Андреа Ледсъм обаче не видя нищо смешно в предложението и отбеляза, че ако до сряда Тереза Мей представи ревизиран вариант на нейната сделка, тя може да бъде обсъдена и гласувана.
На този фон днес лидерът на лейбъристите Джеръми Корбин си навлече гнева на негови депутати, след като в писмо отправи предложение към Тереза Мей за подкрепа, но ако бъдат изпълнени пет негови искания.
Мей едва ли ще се съгласи с исканията на Корбин, макар че това отваря пътя за междупартийно сътрудничество за решаване на кризата.
Но Оуен Смит, яростен противник на Брекзит, критикува Корбин, че на практика показва, че е готов да подкрепи сделка за Брекзит и напълно забравя опцията за втори референдум. Смит заяви, че ще обмисли дали да не напусне Лейбъристката партия и че не е единствен с подобни възгледи.
По отношение на разговора между президента Путин и премиера Борисов, знам, че са обсъдили дипломатическите отношения между двете страни, строителството на българската част от „Турски поток“ , както и перспективите пред проекта за АЕЦ „Белене“.