Eмисия новини
от часа
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Белият дом все още стои за евентуалната номинация на Стивън Мур за член на борда на Федералния резерв

Стивън Мур
Снимка: ЕПА/БГНЕС

Белият дом продължава да стои зад евентуалното номиниране на Стивън Мур за член на Управителния съвет на Федералния резерв, заяви в понеделник вечерта за "Уолстрийт джърнъл" високопоставен представител на администрацията на САЩ, следвайки поредица информации в последно време за правни и финансови проблеми на Мур в миналото.

Тези проблеми включват и съдебно решение срещу Стивън Мур за обвинение в неуважение през 2012-а година за това, че не е платил на бившата си съпруга повече от 300 хиляди долара като част от споразумение за развод.

В събота британският вестник "Гардиън" съобщи за дългове, направени от Мур по време на неговия развод, в резултат на което съдия във Вирджиния порицава Стивън Мур и разпорежда продажба на неговото имущество за удовлетворяване на дълговите претенции. Процесът по продажбата на собственост е бил прекъснат, след като Мур платил част от парите, дължими на бившата му съпруга Алисън Мур.

Това е пореден скандал със Стивън Мур, след като в края на миналата седмица беше съобщено, че към януари 2018-а година предложеният от президента на САЩ Доналд Тръмп за нов член на управителния съвет на Федералния резерв е имал запор от над 75 хил. долара за неплатени данъци.

Представителят на администрацията съобщи пред "Уолстрийт джърнъл", че новата проверка на законовите проблеми на Стивън Мур във връзка с неговия развод през 2011-а година няма да промени плановете на Белия дом да номинира икономическия коментатор за вакантното място в борда на Федералния резерв.

Стивън Мур е консервативен икономически анализатор и чест критик на водената от Федералния резерв политика. Той е добре позната и често поляризираща фигура във вашингтонските политически кръгове. През 2016-а година Мур беше съветник в предизборния щаб на Тръмп и помогна на президента на САЩ да изработи плана за мащабно намаляване на данъците.

Самият Мур заяви по-рано през миналата седмица, че централната банка на САЩ трябва незабавно да обърне курса и веднага да намали лихвените ставки с 50 базисни пункта (с 0,5%). В интервю за "Ню Йорк Таймс" Мур посочи, че Федералният резерв сбърка, като повиши основната си лихва през миналия септември и декември и подчерта, че тези две увеличения са в го "вбесили". Този гняв го е накарал да призове председателя на Фед Джером Пауъл да подаде оставка, призна Стивън Мур, но допълни, че сега съжалява за тази своя остра реакция, въпреки че продължава да твърди, че е "прав" по отношение на погрешното провежданата парична политика.

Мур, който членува във фондация "Херитидж", продължава да се защитава от критики, че не е квалифициран за място в управителния съвет на Фед. Това стана факт, след като в края на март президентът на САЩ Доналд Тръмп заяви, че възнамерява да избере Стивън Мур за вакантното място във Фед, но все още не го е номинирал официално.


Новините на БНР – във Facebook, Instagram, Viber, YouTube и Telegram.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Горещи теми

Войната в Украйна