Поръчките за промишлени стоки с дълготрайна употреба в САЩ се повишиха през март с най-силно темпо от седем месец насам благодарение на солиден отскок на транспортните поръчки спрямо предходния месец, което сякаш е сигнал за подобрение на слабо представящия се индустриален сектор.
През март новите промишлени поръчки за стоки с дълготрайна употреба нараснаха с 2,7% спрямо февруари, когато те се свиха с 1,1% (възходяща ревизия от спад с 1,6%), докато прогнозите на финансовите пазари бяха за тяхно доста по-скромно повишение с 0,8%, показват данни на Търговския департамент на САЩ.
Рязкото повишение се дължи в най-голяма степен на солиден отскок на транспортните поръчки след техен силен спад през предходния месец, като поръчките за нови пътнически самолети, предимно на компанията "Боинг", нараснаха с цели 31%, докато поръчките за нови автомобили и камиони се увеличиха с 2,1%. Трябва обаче да се има предвид, че поръчките за пътнически самолети вероятно ще претърпят резки колебания през следващите месеци, след като самолетите "Боинг" 737 Max бяха принудително приземени по целия свят в резултат на двете смъртоносни катастрофи с този модел в рамките на едва пет месеца.
Изключвайки тези за транспортно оборудване и автомобили, дълготрайните поръчки през март се повишиха с 0,4% след понижение с 0,2% през февруари, докато поръчките за промишлени стоки с дълготрайна употреба, без тези за отбраната, нараснаха с цели 2,3 на сто.
Поръчките за промишлени стоки с дълготрайна употреба, без тези за отбраната и въздухоплаването, пък нараснаха с 1,3% (най-силно повишение от юли 2017-а година насам) след слабо повишение с 0,1% през февруари благодарение на скок с 2,2% в търсенето на компютри и на други продукти в сферата на електрониката.
Именно тази категория данни се следи като ключов барометър за бизнес инвестициите в САЩ, тъй като тя е мерило за разходите на фирмите за оборудване и софтуер. Силното повишаване на този тип поръчки през март и тяхното нарастване за трети пореден месец от началото на годината е сякаш предпоставка за увеличаване на бизнес инвестициите в следващите месеци, след като американските компании ограничиха инвестициите си към края на миналата година, тъй като повишаващите тогава лихви и търговската война с Китай навредиха на веригите за доставки и на бизнес планирането.
Днешните данни сякаш сигнализират за известна стабилизация на промишлената активност в САЩ, след по-слабото ѝ представяне в края на миналата и в началото на настоящата година.