Eмисия новини
от 12.00 часа
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Опасността от ескалация на тарифната война между САЩ и Китай провокира спад на Уолстрийт

Основните американски фондови индекси стартират търговията на Уолстрийт във вторник със солидни понижения от над 1%, тъй като инвеститорите реагират на опасността от ескалация на тарифната война между САЩ и Китай.

Въпреки че стана ясно, че китайският вицепремиер Лю Хъ ще пътува за Вашингтон по-късно тази седмица за 11-ия кръг от търговските преговори, нарастват притесненията, че САЩ действително могат да повишат митата върху вноса на китайски стоки на стойност 200 млрд. долара до 25% от настоящите 10%. Това беше потвърдено късно снощи (след края на търговия на Уолстрийт) от главните преговарящи от американска страна - търговския представител Робърт Лайтхайзър и финансовия министър Стивън Мнучин.

И двамата потвърдиха изненадващата заплаха на президента Доналд Тръмп, отправена чрез Туитър в неделя, че ако до дни не бъде постигната търговска сделка с Китай, САЩ ще вдигнат рязко митническите тарифи за китайски стоки още този петък.

По време на вчерашната търговия инвеститорите на пазарите на акции на Уолстрийт успяха да парират голяма част от първоначалния силен спад на основните американски фондови индекси. Но в началото на днешната търговия индексът DJIA се понижава с около 350 пункта (спад с 1,4%), широкият индекс S&P500  - с 1,46%, а технологичният индекс Nasdaq Comspite - с цели 1,78%, тъй като инвеститорите сякаш започват да осъзнават опасността от нова ескалация на търговската война между САЩ и Китай.

Всичките компании от топ 30 на индекса на сините чипове DJIA се намира под натиск от продажби, като най-солидни понижения бележат акциите на индустриални гиганти като Boeing Co (спад с 2,45%) и Caterpillar Inc. (спад с 1,87%), на банките Goldman Sachs и JP Morgan (понижения съответно с 2,06% и с 1,5%), както и на технологични мегакомпании като Apple (спад с 1,78%) и Microsoft Corp. (с 2,11%).

Притесненията за по-продължителен от очакваното търговски конфликт между САЩ и Китай допринасят за рязко поевтиняване и на петрола, като фючърсите на петрола Брент с доставка през юли се понижават с 1,67% към 70 долара за барел, докато фючърсите на американския лек суров петрол с доставка през юни - с 1,62% към 61 долара за барел.

Това се отразява негативно и на целия енергиен сектор, като акциите на Exxon Mobil се понижават с 1,75%, а на Chevron - с 1,5%.

Внимателно ще се следи, дали днес няма да се повтори вчерашния "сценарий" на Уолстрийт (първоначално рязко понижение на основните фондови индекси, преди постепенно трайно ограничаване на техните загуби до края на търговия), или за разлика от понеделник, пазарите на акции ще навлязат в малко по-сериозна низходяща корекция, ако преодолеят вчерашните първоначални дъна.


Новините на БНР – във Facebook, Instagram, Viber, YouTube и Telegram.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Горещи теми

Войната в Украйна