Eмисия новини
от 21.00 часа
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Разследването срещу кмета Ралев е започнало, след като изнудван предприемач се оплакал на Борисов

| обновено на 01.06.19 в 19:08
Задържан е кметът на район „Северен“ в Пловдив Ральо Ралев
Снимка: Живка Танчева, Радио Пловдив

Специализираният наказателен съд ще решава утре да остави ли за постоянно в ареста кмета на пловдивския район "Северен" Ральо Ралев. Той е обвинен, че е принудил главния архитект на общината да поиска 60 000 лева от местен строителен предприемач срещу разрешително за строеж на 4-етажен блок.  Посредник е бил близък приятел на кмета, за когото прокуратурата също иска постоянно задържане. 

До ареста на кмета на пловдивския район "Северен" в четвъртък се е стигнало, след като изнудван за 60 000 лева бизнесмен се оплакал на премиера Бойко Борисов. Това каза заместник главният прокурор Иван Гешев. Прокуратурата ще иска постоянен арест за Ральо Ралев и неговия помагач. Мерките им за неотклонение ще бъдат разгледани от съда утре. 

Както при делото срещу кметицата на "Младост" Десислава Иванчева, и тук става дума за бавене на разрешително за строеж. Различното – издаването му не е зависело от Ралев, а от главния архитект на общината, затова кметското обвинение, е че оказал натиск над своя подчинен, за да получи пари:

"Кметът казва, че него го няма в цялата схема... Хубаво си пие кафето и ракията с някои други хора, но не и с него (главния архитект – бел.ред.), цитира Гешев как Ралев си е поискал парите от изнудвания бизнесмен.

Сумата от 60 000, според разказа на заместник главния прокурор, бизнесменът чул от редица длъжностни лица от общината, към които се обърнал, за да му помогнат да реши проблема с разрешително. Чул я и от посредника в схемата – описан от Иван Гешев и наблюдаващия прокурор по делото Венцислав Фердинандов така:

"Лобист. Има бизнес в района на Пловдив, в Карлово, притежава недвижим имот в Гърция. Близък семеен приятел е на кмета Ралев. И кабелна телевизия има в Карлово и не знам още какво...", каза Фердинандов. 

И тъй като проблемите с разрешителното за строеж продължавали, а бизнесменът започвал да губи пари: "Той се принуждава да си спасява инвестиционните намерения, попадайки при министър-председателя - и тука вече се развиват наказателно-правните последици на този аспект", допълва Иван Гешев.

Запитан защо пострадалият бизнесмен е решил да се обърне директно към министър-председателя, а не към компетентните органи, Иван Гешев предположи:

"Така е преценил. Може би има "изключително голямо доверие" на местната власт в Пловдив и затова е преценил да го подаде и в централната власт, и лично към министър-председателя", коментира иронично Гешев.

След срещата с премиера в началото на годината Ралев и неговият помагач са поставени под контрол, така твърди прокуратурата, договорки за това как да се дадат парите, са аудио- и видеодокументирани. 

Иван Гешев използва случая за анализ на особеностите на българската корупция, за да се оплаче от законодателство "от времето на другаря Живков" и от инертността на контролните органи.

Заместник главният прокурор даде днес първите официални подробности за акцията на спецпрокуратурата и Антикорупционната комисия, при която Ралев и негов близък бяха задържани за корупционни действия. 

В началото на миналата година бизнесменът подава документи за строеж. Месеци по-късно получава отказ, но и предложение – от различни хора – как да реши проблема си. С всички, с които той се среща през този период, му обяснявали, че цената е 60 000 лева. Такава сума – предварително белязани пари, е намерена и у посредника в корупционната схема – бизнесмен, собственик на кабелна телевизия в Плодивско, и близък приятел на кмета Ралев, разказа Гешев. Тъй като разрешителното за строеж не е било в компетентността на кмета на район "Северен", а на архитекта на района, Ральо Ралев е обвинен, че оказал натиск върху свой подчинен, за да получи пари, на които няма право. 

Заместник главният прокурор използва поредния случай на разследван кмет, за да разясни особеностите на българските корупционни престъпления: "Независимо дали става дума за някой, който иска да приеме дете в детска градина, независимо дали става за някой, който спира на улицата да се проверява, независимо дали става на по-високите нива, по-често става въпрос за натиск от човека, който иска парите, а не от предлагане на този, който иска да му свърши проблема. Много често наблюдаваме, че даже и държавният служител създава проблем, както е и в конкретния случай, за да може после да го реши".

Утре прокуратурата ще иска от Специализирания съд да остави за постоянно в ареста Ральо Ралев и неговия помагач.

Новините на БНР – във Facebook, Instagram, Viber, YouTube и Telegram.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Горещи теми

Войната в Украйна

Най-четени