Eмисия новини
от 15.00 часа
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Две правителства едновременно заседават в Молдова

2
Премиерката Мая Санду води заседанието на новото правителство в сградата на парламента в Кишинев.
Снимка: Ройтерс

Две конкурентни правителства едновременно провеждат днес заседания в Молдова, като взаимно се обвиняват в опит за узурпиране на властта, което задълбочава кризата след изборите през февруари, които не излъчиха ясен победител, предаде Ройтерс.

В събота лидерите на проевропейския блок АКУМ и подкрепяната от Русия Социалистическа партия се договориха да формират правителство, целящо да се бори срещу корупцията и да държи Демократическата партия на магната Владимир Плахотнюк извън властта.

Но партията на Плахотнюк отказа да признае новото правителство и обяви, че премиерът Павел Филип, управлявал до изборите, все още е на власт.

Политическата криза заплашва стабилността на една от най-малките и бедни държави в Европа, където Западът и Русия се борят за влияние, посочва Ройтерс.

САЩ, ЕС и НАТО настояха двете страни да проявят сдържаност. Русия приветства формирането на новото правителство и изрази надежда за скорошна стабилизация.

Лидерката на АКУМ Мая Санду положи клетва като премиер през уикенда и правителството ѝ се събра на заседание в парламента.

Кабинетът на Филип пък заседава в сградата на правителството, достъпът до която е блокиран от полиция и привърженици на Демократическата партия.

„Тази ситуацията в страната ще продължи докато молдовският олигарх Плахотнюк, който превзе всички институции, е в Молдова“, каза Санду. „Не искаме да нагнетяваме ситуацията. Надявам се, че тези, които се опитват да узурпират властта, знаят позицията си и ще напуснат доброволно“, добави тя.

На другото заседание Филип настоя държавните институции да продължат нормалното си функциониране. „Гражданите не трябва да страдат заради политическата криза“, каза той пред министри и шефове на агенции.

Споразумението на Санду със Социалистическата партия преодоля безизходицата след изборите през февруари, които не излъчиха ясно парламентарно мнозинство.

Но Конституционният съд постанови, че е пропуснат крайният срок за формиране на правителство и това налага предсрочни избори.

Санду и президентът Игор Додон, който е бивш лидер на Социалистическата партия, отхвърлиха решението на съда с мотива, че той не е политически независим. Въпреки че и двамата са срещу Плахотнюк, те имат различен политически дневен ред.

Санду, която е бивш съветник в Световната банка, иска Молдова да стане членка на ЕС, докато Додон е против и в миналото е критикувал политическото и търговско споразумение, сключено с Брюксел през 2014 г., защото накърнявало отношенията с Русия.

ЕС дава помощи на Молдова, но става все по-критичен към Кишинев заради забавянето на реформите.

В неделя Конституционният съд отстрани за кратко от длъжност проруския президент Игор Додон, така че Филип да стане временен президент и да подпише указ за разпускане на парламента и предсрочни избори на 6 септември. Додон и Санду не признават този указ.

Новините на БНР – във Facebook, Instagram, Viber, YouTube и Telegram.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Горещи теми

Войната в Украйна