Eмисия новини
от 18.00 часа
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Сарафов поиска депутатските имунитети на шестима. Кои са те?

Снимка: БГНЕС
Чуй новината! Чуй новината:

Шест депутатски имунитета поиска изпълняващият функциите главен прокурор  Борислав Сарафов - на Лена Бориславова от ПП-ДБ, Радостин Василев от МЕЧ, Веселин Вешев и Ангел Георгиев от "Възраждане", Гюнай Далоолу  от "ДПС - Ново начало" и Марио Рангелов от фракцията в ДПС около Ахмед Доган "Демокрация, права и свободи".

Съобщение за искането е публикувано на сайта на прокуратурата.


Както стана ясно в края на миналата седмица, прокуратура иска разрешение да започне разследване срещу Лена Бориславова за документно престъпление във връзка с излизането на Кирил Петков от сдружението "Да запазим Корал", за да може да стане служебен министър на икономиката през май 2021 година.

Случаят на Радостин Василев е в съдебна фаза по обвинение, че през 2023 г. е оказал натиск над Христинка Иванова да напусне парламентарната група на "Има такъв народ". 

Свалянето на имунитетите на Веселин Вешев и Александър Георгиев е, за да може да продължи делото им за хулигански действия и посегателство над полицаи на протест преди близо четири години пред Министерския съвет.

Престъпления, свързани с изборния процес, са основанието на Сарафов да поиска имунитетите на представителите на двете ДПС. За Гюнай Далоолу  от ДПС - Ново начало са събрани доказателства, че на изборите за 49-о НС във Велико Търново е употребил заплахи за осигуряването на 20 преференции. Доказателства за купуване на гласове, но на последните избори - в Плевен и Койнаре, са събрани срещу Марио Рангелов от ДПС около Ахмед Доган. Според прокуратурата, цената на глас била 50 лв.

Какво съобщават от държавното обвинение?

Спрямо народния представител Радостин Василев искането за снемане на имунитета е във връзка с необходимостта от продължаване на наказателно производство пред Софийския градски съд (СГС), свързано с дело от 2023 година за принуда. 

Спрямо народните представители Веселин Вешев и Ангел Георгиев исканията са във връзка с необходимостта от продължаване на наказателно производство от 2021 г. за хулиганство и нанасяне на леки телесни повреди на длъжностни лица – полицаи. 

Спрямо народния представител Лена Бориславова искането е във връзка с направена оценка от наблюдаващия прокурор от СРП, че събраните към момента доказателства по досъдебно производство са достатъчни за привличането ѝ към наказателна отговорност за документно престъпление. В хода на разследването са проведени множество разпити, изготвени са и компютърно-технически експертизи.

Установено е, че в периода от около 01:55 часа на 13.05.2021 г. до около 11:45 ч. на 14.05.2021 г., при условията на продължаващо престъпление, с две деяния, лицето с имунитет съзнателно се е ползвала от неистински частни документи, на които бил придаден вид, че подписите на документите са положени от членове на Сдружение "Да запазим Корал", а действително не са положени от тях, като документите са употребени, за да се докаже, че е прекратено правното отношение между К.П., член на управителния съвет на "Да запазим Корал" и самото сдружение, като за самото съставяне на документите не може да се търси наказателна отговорност от нея, се посочва в съобщението на прокуратурата. 

Спрямо народния представител Гюнай Далоолу искането е във връзка  с направена от наблюдаващия прокурор от СГП оценка, че събраните доказателства са достатъчни за привличане към наказателна отговорност за принуда. При разследването е установено, че във Велико Търново лицето с имунитет употребил заплахи за осигуряването на 20 преференции в изборите за 49-то Народно събрание, посочват от държавното обвинение. 

Спрямо народния представител Марио Рангелов искането е във връзка с направена от наблюдаващия от СГП прокурор оценка, че на база събраните доказателства следва да се пристъпи към привличане към наказателна отговорност за престъпления против политическите права на гражданите.

В хода на разследването са проведени множество разпити на свидетели, вкл. и пред съдия, извършени са претърсвания и изземвания, приобщен е и голям обем писмени доказателства. Установено е, че в периода от 20.09.2024 г. до 26.10.2024 г. лицето с имунитет е образувал и ръководил група, която си е поставила за цел извършване на престъпление против политическите права на гражданите.

Освен това е установено, че в периода от 14.10.2024 г. до 25.10.2024 г. в гр. Плевен и гр. Койнаре, в условията на продължаващо престъпление, лицето с имунитет, организирало даването на имотна облага в размер по 15 000 лв., от които да бъдат дадени по 50 лв. на  лица-гласоподаватели от населени места в областта, включващи членовете на семействата им, техни съседи и роднини, в полза на определена коалиция на изборите за 51-вото Народно събрание, информираха от прокуратурата. 

Оттам допълниха, че съгласно чл. 70 от Конституцията на продължаването на вече образуваните наказателни дела и/или възбуждането на наказателно преследване спрямо лица с имунитет е възможно само с разрешение на Народното събрание или при писмено съгласие на народния представител.

Така общо 8 стават вече поисканите от Борислав Сарафов имунитети на депутати от 51-вото НС. Първият беше на Джейхан Ибрямов от ДПС- Доган, а след това и.ф. главният прокурор поиска и получи имунитета на Кирил Петков, от ПП-ДБ.
По публикацията работи: Мария Йорданова
Новините на БНР – във Facebook, Instagram, Viber, YouTube и Telegram.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Горещи теми

Войната в Украйна