Eмисия новини
от 12.00 часа
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Търсят се доброволци за почистване на разкопките на Варненския некропол

Сдружение „Варненски некропол І“ организира доброволческа инициатива за почистване на района на разкопките на Некропола. Акцията е насрочена за последния уикенд на юни - на 29 и 30.06.2019г. от 7 до 11 ч. А целта й е "създаване на предпоставки за възстановяване и довършване на археологическото проучване", обясняват организаторите.

Варненският халколитен некропол е открит случайно през 1972 г. при изкопни работи за поставяне на телефонен кабел в Западна промишлена зона.

На разкопките от 3000 кв.м. площ са открити общо 294 гроба с голям брой златни предмети в тях и няколко изолирани находки, отнасящи се към енеолита - края на халколитната епоха (късна каменна и ранна медна епоха). Част от некропола е бил разрушен от времето.

Според изследване на японски учени през 1974 година чрез радиовъглероден метод повечето предмети от некропола са датирани в периода между 4600 и 4200 г.пр.н.е.

Златните находки са с тегло 6,5 кг в общо 3000 предмета. Това количество многократно надхвърля всичкото злато, което е намерено от периода на каменно-медната епоха в целия свят.

В близост до некропола са открити още 3 гроба, които не принадлежат към него и имат дори още по-стара датировка – от средния халколит, или около 5000 г.пр.н.е. В един от тези гробове е намерена гривна от нанизани златни цилиндри. Находката е от същия народ, обитавал мястото, но от по-ранен период.

Край Варненското езеро са открити 8 селища от каменно – медната епоха. Те били потопени при повишаване нивото на Световния океан. Твърде е възможно некрополът да е обслужвал нуждите на няколко от тях, а може и на всички.

Народът от некропола е носител на „Култура Варна“. Живял по черноморското крайбрежие на Северна България до Дуранкулак, където са открити следи от по-ранни негови фази. И до днес няма ясна теза какво точно се е случило с населението, построило некропола, няма данни дали е било избито или е напуснало територията. Възможно е тази култура да е унищожена от природен катаклизъм или да е асимилирана от други с времето.

Организаторите молят желаещите да се присъединят към инициативата да бъдат облечени с дълги панталони, да носят стабилни обувки, ръкавици, шапки за защита от слънцето, вода за пиене и инструменти подходящи за почистване на треви и храсти.

Сборният пункт е на 29.06.2019 г. в 07.00ч. в Западна промишлена зона, на ъгъла на ул. „Д-р Атанас Москов“ (улицата свързваща крайезерния път с „Метро“) и ул. „Уста Кольо Фичето“, непосредствено след завиването по ул. „Уста Кольо Фичето“ (виж картата).

Снимка

Теренът за работа е на няколкостотин метра от сборния пункт, отива се пеша. Организаторите предупреждават, че има опасност от ухапване-ужилване от насекоми!

Новините на БНР – във Facebook, Instagram, Viber, YouTube и Telegram.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Горещи теми

Войната в Украйна