Eмисия новини
от часа
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Борис Джонсън е новият премиер на Великобритания

| обновено на 23.07.19 в 14:11
Борис Джонсън
Снимка: ЕПА/БГНЕС

Бившият кмет на Лондон и двигател на Брекзит Борис Джонсън бе обявен днес за следващ премиер на Великобритания и нов лидер на Консервативната партия, съобщи „Скай нюз“.

Той спечели вътрешнопартийни избори сред 160 000 членове на торите с 92 153 гласа срещу 46 656 за своя съперник - външният министър Джереми Хънт.

Двамата се оказаха фаворити на консервативните депутати, които ги избраха измежду няколко кандидати през юни.

Джонсън (55 г.) официално ще поеме премиерския пост утре.

Мей, която се оттегля след бунт сред консервативни депутати срещу политиката ѝ около преговорите за напускане на Европейския съюз, председателства днес сутринта последното си заседание на кабинета.

Предизвикателствата пред новия премиер

Борис Джонсън спечели гласовете на своите съпартийци, след като по време на предизборната си кампания той обеща „да осъществи Брекзит или да умре“ до крайния срок на 31-ви октомври.

Очаква се той официално да поеме поста премиер в сряда следобед, наследявайки Тереза ​​Мей, която се оттегли след трикратен провал да накара британския парламент да ратифицира нейното споразумението с ЕС за условията по излизането на Великобритания от съюза.

След встъпването в длъжност Борис Джонсън ще наследи политическа криза в Обединеното кралство относно процеса на Брекзит, който трябва да приключи до края на октомври.

Новият премиер трябва да убеди ЕС да бъдат подновени преговорите по Брекзит сделката, въпреки че европейските управляващи в Брюксел многократно обявиха, че постигнатото по време на управление на Тереза Мей споразумение не може да бъде предоговаряно, или пък ще трябва да изведе Великобритания от единния съюз без сделка, което може да доведе до сериозни икономически проблеми на Острова.

Като премиер на страната Джонсън ще се сблъсква със същите парламентарни проблеми, които доведоха до оставката на Тереза Мей.

Консерваторите управляват само с подкрепата на 10 депутати от Демократична юнионистка партия в Северна Ирландия, стояща твърдо зад Брекзит.

Докато някои консервативни депутати ще изискват от новият лидер да гарантира излизане на страната от ЕС до крайния срок на 31-ви октомври, други намекват, че ще бъдат готови да свалят правителството, ако то се опита да осъществи Брекзит без сделка.

Джонсън вероятно няма да започне да обявява своите ключови министерски назначения до сряда, като редица досегашни министри обявиха предварително, че ще подадат оставки, ако той бъде следващия премиер на Великобритания.

Двама министри вече напуснаха, цитирайки желанието на Джонсън да напусне ЕС без преходно споразумение, а финансовият министър Филип Хамънд и министърът на правосъдието Дейвид Гок обявиха, че планират да подадат оставки преди да бъдат уволнени.

Брекзит без сделка - както биха искали антиевропейските хардлайенри в Консервативната партия - ще причини сериозни проблеми на петата по големина икономика в света след напускането на ЕС. Критиците на този сценарий твърдят, че това би подкопало целия световен икономически растеж, би довело до трусове на финансовите пазари и до отслабване позицията на Лондон като водещ международен финансов център.

Кой е Борис Джонсън

Бившият кмет на Лондон (от 2008 до 2016 г.) Борис Джонсън е роден на 19 юни 1964 г. Манхатън, Ню Йорк, където баща му Стенли Джонсън учи икономика. Получава и британско, и американско гражданство.

През следващите няколко години семейството живее в Англия, а през 1973 г. се мести в Брюксел, след като Стенли Джонсън започва работа в Европейската комисия. По бащина линия Борис е потомък на Али Кемал бей, който за кратко е бил министър в правителство на Османската империя.

По-късно Борис Джонсън учи в Итън колидж, а след това в Балиол колидж, Оксфорд. Там е част от поколението студенти, които в бъдеще доминират британската политика – Дейвид Камерън, Уилям Хейг, Майкъл Гоув, Джереми Хънт.

В края на 1987 г. Джонсън започва работа като стажант във в. „Таймс“, но е уволнен заради измислен от него цитат на историка сър Колин Лукас. Продължава кариерата си в „Дейли Телеграф“ и през 1989 г. е изпратен в Брюксел, за да отразява работата на Европейската комисия.

Отявлен критик на комисията на Жак Делор, той е един от малкото евроскептични журналисти в града. Много от колегите му критикуват статиите и настояват, че те съдържат измислици, имащи за цел да дискредитират евроинституцията. По този начин Джонсън си спечелва репутация на сериозен евроскептик.

В политиката влиза през 2001 г., когато спечелва депутатско място от редиците на Консервативната партия.Печели подкрепата на съпартийците си за кметските избори в Лондон през 2008 г. и надвива на балотаж тогавашния градоначалник Кен Ливингстън.

През 2016 г. – отново депутат, вече е основен двигател на кампанията за британското напускане на Европейския съюз. Месец след референдума за Брекзит, на който гражданите казват „да“ на развода с Брюксел, новата премиерка Тереза Мей го назначава за външен министър. Заради противоречия с начина, по който Мей води преговорите за Брекзит, две години по-късно Джонсън подава оставка, а преди два месеца потвърди, че е кандидат за лидерския пост в Консервативната партия и съответно премиер. 

БНР подкасти:

Новините на БНР – във Facebook, Instagram, Viber, YouTube и Telegram.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Горещи теми

Войната в Украйна