Петролните фючърси подновиха низходящото си движение в понеделник на фона на общия спад на глобалните капиталови пазари с оглед на инвеститорските опасения за продължителна и ескалиращ търговска война между САЩ и Китай, която може да изложи световната икономика на риск от рецесия и да доведе до по-слабо потребление на важната енергийна суровина.
Фючърсите на петрола Брент с доставка през октомври се понижават с 1,2% към 60,50 долара за барел, а фючърсите на американския лек суров петрол с доставка през септември - с цели 2,15% към 54,30 долара за барел, след като през миналата седмица и двата типа петролни контракти поевтиняха съответно с 2,3% и с 1%. Заплахите на Тръмп за въвеждане от 1-ви септември на мита от 10% върху останалия китайски внос в САЩ на стойност 300 млрд. долара провокираха миналия четвъртък (1-ви август) драстично поевтиняване на петролните фючърси с между 7% и 7,9%, преди в петък да парират част от тези загуби, отскачайки съответно с 2,3% и с 3,2%.
Днешното поевтинява на петрола се дължи отчасти и на рязката обезценка на китайската валута към най-ниски нива спрямо долара от 11 години насам, тъй като по-евтиният юан ще повиши цената на доминирания в долари петролен внос в Китай - най-големият вносител на важната енергийна суровина. Има опасения, че това поскъпване може да ограничи китайските покупки на суров петрол от внос.
Междувременно данни на U.S. Census Bureau от края на миналата седмица показаха, че доставките на американски суров петрол са нараснали през юни с цели 260 хил. барела на ден до нов месечен рекорд от 3,16 млн. барела дневно.
Това също допринася за днешното поевтиняване на петролните фючърси с поглед обратно към техните 6-седмични дъна от миналия четвъртък на нива съответно около $ 60 за барел за Брент и около $ 53,60 за американския лек суров петрол.