Курсът на китайската валута се обезцени рязко в понеделник до нива от над седем юана за един долар за пръв път от десетилетие насам.
Пазарни анализатори, цитирани от Ройтерс и Блумбърг, посочват, че това е ясен сигнал, че Пекин е готов на обезценяване на собствената си валута с цел преодоляване на част от последиците от търговското напрежение с Вашингтон.
Рязкото поевтиняване на китайската валута е факт, след като преди дни Тръмп обяви изненадващо, че от 1-ви септември ще наложи мита от 10% върху вноса на китайски стоки за допълнително 300 млрд. долара, ескалирайки по този начин търговската война между Вашингтон и Пекин.
В понеделник китайската валута поевтиня в континентален Китай с цели 1,4% към 7,0352 юана за един американски долар, достигайки по този начин най-ниско ниво от март 2008-а година, като това представлява първият пробив на ключовото психологическо ниво от 7,0000 юана от 9-и май 2008-а година насам.
В същото време юанът се обезцени с 1,9% до рекордно дъно от 7,1087 спрямо долара по време на днешната търговията в Хонконг, според данни на Refinitifv. От 2010-а година насам Китай позволява офшорна търговията на юани в няколко локации, включително Хонконг.
Това представлява най-драматичен еднодневен спад от август 2015-а година, когато властите в Пекин позволиха внезапно поевтиняване на местната валута. През 2015-а година Китай стресира глобалните финансови пазари, след като девалвира юана с 2% поради забавящата се икономика. В последствие Китайската централна банка изхарчи 1 трлн. долара по формата на валутни интервенции, за да стабилизира местната валута.
Според редица анализатори стойността на юана ще се определя до голяма степен от състоянието на китайската икономика. Ако през третото тримесечие има стабилизация на растежа на БВП, тогава юанът също може да стабилизира около нива към 7,2000 или 7,3000 за един щатски долар.
Днешната рязка обезценка на юана може допълнително да ескалира търговският конфликт между Вашингтон и Пекин с оглед на факта, че Доналд Тръмп отдавна критикува китайските управляващи за манипулиране на местната валута в опит да получат търговско предимство, като една по-нататъшна слабост на юана може да засили гневна на президента на САЩ.
Графика на американски долар/китайски юан