Eмисия новини
от 15.00 часа
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

НС създаде анкетна комисия за прекъснатото излъчване на програма „Хоризонт“

| обновено на 27.09.19 в 12:44
Снимка: БГНЕС

Народното събрание създаде временна анкетна комисия за проучване на фактите и обстоятелствата, свързани с прекъсването на излъчването на програма „Хоризонт“ на БНР, както и на твърденията за политически натиск върху радиото.

Комисията се създава за срок от два месеца, а в състава ѝ влизат 10 членове - по двама от всяка парламентарна група.

Председател ще бъде Тома Биков от ГЕРБ, а зам.-председател - Александър Симов от БСП.

Социалистите оспориха избора на Биков за председателското място.

Комисията се създава по предложение на социалистите, като според Антон Кутев най-важното, което трябва да установи тя, е кой е оказвал натиск .

„Има ли политическо въздействие върху радиото и ако има, кой го прави в най-директния смисъл на този въпрос. Кои са хората, които са осъществили политическото въздействие. И как, като си сложите вашия човек, човекът, който в момента е депутат от управляващите и който очевидно няма как да е депутат от управляващото мнозинство и да не е зависим от него, той как ще търси вината в своите колеги?“, каза Кутев.

„А ако се окаже, че някои от тези, дето са говорили всъщност и които са натискали шефа на радиото, е в тази зала? Тук се съмнявам, че човек, който представлява управляващото мнозинство, не само че може, а ще поиска да отговори на главния въпрос: кой въздействаше върху медиите, със съответния отговор, защото този кой най-вероятно е той“, продължи депутатът от левицата.

В мотивите на БСП за създаването на анкетна комисия се казва, че темата за безпрецедентното прекъсване на БНР и опитите за посегателство върху свободата на словото е предизвикала бурна реакция.

Много журналисти от радиото са свидетелствали пред СЕМ за оказван силен политически натиск върху тях от страна на ръководството. Самото ръководство в лицето на директора на БНР Светослав Костов също се оправдавал за своите действия с натиск, оказан върху него. Затова е необходимо да се разкрие цялата истина за случилото се в БНР. Това не е въпрос на прокурорска проверка, но ясна политическа реакция. Народното събрание трябва да изясни защо прекъсна БНР и имало ли е политически натиск върху радиото и ако е имало, то кой го е осъществил, пишат вносителите.

БНР подкасти:

Новините на БНР – във Facebook, Instagram, Viber, YouTube и Telegram.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Горещи теми

Войната в Украйна