Eмисия новини
от часа
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Борисов съветва Заев да не подава оставка

| обновено на 18.10.19 в 16:34
Снимка: Цветелина Стоянова, БНР

Премиерът Бойко Борисов е посъветвал македонския премиер Зоран Заев да не си подава оставката заради това, че не се очертава решение за даване на дата за преговори за присъединяване на Северна Македония и Албания към ЕС. Министър-председателят е в Брюксел за заседанието на лидерите на страните-членки. 

По-рано македонският премиер беше заявил, че правителството ще падне, ако това не се случи. По този повод премиерът Борисов заяви:

"Нищо не е приключило, просто е отложено така, както в София на Съвета и това беше формалното обяснение, отива май месец по време на Хърватското председателство. Това са и заключенията в София. Да, има страх от разширяването, безспорен, но по никакъв начин нито Берлинският процес, нито този процес е приключил снощи. Фактът, че не се договорихме да има писмено решение на Съвета, показва, че огромната част от държавите са за тези две държави да получат своята перспектива".

Среща за европерспективите на Западните Балкани в Загреб

Лидерите на страните-членки са приели заключение, според което приетото в София решение за европейската перспектива на Западните Балкани ще продължи и в Загреб, на втората среща ЕС-Западни Балкани. Инициативата е била на българския премиер Бойко Борисов, който съобщи новината пред журналисти:

"Малко емоционално беше, но накрая всички се съгласиха да напишем едно изречение, всъщност, това, което решихме в София, да продължим да го разискваме в Загреб на следващата Среща на върха за Западните Балкани и по-специално за Северна Македония и Албания. Прие се, така че имаме вече няколко изречения, които дават тази перспектива, за която толкова много настояваме".

Министър-председателят каза още, че не вижда причина след договореното примирие в Сирия снощи България сама да си налага ембарго за износ на оръжия в Турция. 

Оптимизъм за мониторинговия доклад

Борисов изрази оптимизъм за очаквания скоро доклад по механизма за сътрудничество и проверка:

"Доклад ще има. Ние сме изпълнили абсолютно всички препоръки. Оптимист съм, защото абсолютно всичко, което искаха, ние с решение на Министерски съвет, с нарочни писма до Европейската комисия, с поети ангажименти за Венецианската комисия, така че няма нито една дума, по която Брюксел да е искал наше решение и ние да не сме го изпълнили в момента".

На въпрос на "Хоризонт" дали влизащите в сила от днес американски мита за част от стоките в ЕС ще се отразят на България, министър-председателят отговори:

"България и Съединените щати имат много добри двустранни отношения. Даже днес от там се прибира главният прокурор, заместник-главният прокурор, шефовете на служби и нито една от стоките, които са посочени в санкциите, не касаят България".

Еврофондовете за следващия период

Премиерът смята, че средствата по кохезионната политика са изключително важни за следващата финансова рамка на европейския бюджет - периода 2021-2027 - ма година. Той изрази недоволство от предложенията на финландското председателство в тази насока:

"Това, което предлага финландското председателство, поне за мен, е неприемливо, за бюджета говоря. Вчера се срещнах с премиера на Финландия, който е и председател сега на Европейския съвет, и му казах, че кохезията е изключително важна, защото има маса мероприятия. Даже сега Бабич ни покани, Чехия е домакин на приятелите на кохезията, изключително важно е за Централна и Източна Европа и много по-прясно избраните страни, селското стопанство. Там Деси Танева ми е дала опорки, от които да не се мърда. Но, пак казвам, по-богатите държави вече поставят много условия върху всички тези теми".


БНР подкасти:

Новините на БНР – във Facebook, Instagram, Viber, YouTube и Telegram.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Горещи теми

Войната в Украйна