Премиерът на Ливан Саад Харири обяви днес, че ще подаде оставката на правителството си на президента Мишел Аун в отговор на протестите, които започнаха преди почти две седмици в страната, предаде Ройтерс.
Безпрецедентните антиправителствени акции започнаха на 17 октомври срещу план за данък върху мобилни приложения като „УотсАп“ и „Вайбър“, но впоследствие прераснаха в недоволство срещу „корумпирания и некомпетентен“ управляващ елит.
По-рано днес десетки души атакуваха протестен лагер в центъра на Бейрут.
Безпрецедентната атака срещу сравнително мирните протести принуди властите да разположат допълнителни части на армията и полицията, за да не допуснат още насилие.
Нападателите са сочени за привърженици на „Хизбула“ и на друго шиитско движение – „Амал“, с лидер председателя на парламента Набих Бери.
Миналата седмица лидерът на „Хизбула“ Хасан Насрала заяви, че пътните блокади на протестиращите трябва да бъдат премахнати. И предположи, че демонстрантите са финансирани от чуждестранни врагове.
Решението на Харири – най-значителната победа за протестното движение досега, ще доведе до сложната задача парламентът да формира нов кабинет, ако президентът приеме оставката.
Стотици ливанци се събраха да приветстват новината в северния град Триполи – бастион на премиера сунит, както и в южния Сидон, откъдето е семейството му.
В реакция на новината за оставката Берлин изрази надежда, че тя няма да навреди на стабилността на страната.
„Развитието на ситуацията в Ливан е от голяма важност за нас и за целия регион. Надяваме се евентуални бъдещи протести да бъдат мирни“, каза германският външен министър Хайко Маас.
Франция от своя страна посочи, че оставката на Харири прави кризата „още по-сериозна“.
Външният министър Жан Ив Льо Дриан заяви настоя пред парламента в Париж ливанските власти да гарантират стабилността на институциите и единството на Ливан.