Американските власти обмислят премахването на тарифите върху вноса на китайски стоки на стойност 112 млрд. долара като отстъпка, за да бъде подписана "първа фаза" от търговското споразумение с Китай, съобщи "Файненшъл таймс" в понеделник.
Това се отнася за въведените от 1-ви септември мита от 15% върху вноса от Китай на редица стоки като облекло, уреди и плоски монитори. "Файненшъл таймс" посочи, че САЩ ще очакват в замяна Пекин да предприеме мерки за по-строга защита на интелектуалната собственост на американските компании.
Ден по-рано "Уолстрийт джърнъл" също тиражира подобна информация, отбелязвайки, че премахването на американските мита вероятно ще бъде част от първоначалната търговска сделка и че двете страни по принцип са се съгласили на сделката. Споразумението, известно като "първа фаза" от търговската сделка, включва покупки от Китай на американски селскостопански стоки за 40-50 млрд. долара годишно, правила за спиране на валутната манипулация и мерки за защита на интелектуалната собственост.
САЩ вече отложиха увеличението на тарифите от 25% до 30% за вноса на китайски стоки за 250 млрд. долара, което повишение трябваше да влезе в сила през октомври, като Вашингтон също така предложи да отложи и планираните да влязат в сила на 15-и декември мита за още китайски стоки за 160 млрд. долара, ако бъде факт подписването на първоначална търговска сделка.
Електронното издание "Политико" също съобщи, че в понеделник Китай е поискал от президентът на Съединените щати Доналд Тръмп да премахне тарифите, планирани за средата на декември, и да отмени митата, наложените в началото на септември, тъй като се говори, че китайският президент Си Цзинпин обмисля посещение в САЩ, за да подпише "първата фаза" на двустранната търговска сделка.
Трима души, запознати с въпроса, посочиха пред "Политико", че Китай се намира в "пълна преса по целия терен" за премахване на тарифите в замяна на решението на Пекин да закупува американските селскостопански стоки в размер до 50 млрд. долара за следващите две години. Освен това Китай обещава да отвори своя сектор за финансови услуги и да увеличи защитата на интелектуалната собственост. По въпроса още нямало решение, отбелязват източниците на "Политико".
Вчера говорителят на китайското външно министерство Гън Шуан заяви, че президентите Си Цзинпин и Доналд Тръмп са били в контакт през цялото време, чрез различни средства, във връзка с предстоящото подписване на "първата фаза" на търговското споразумение, а американският президент посочи репортери, че частичната търговска сделка между САЩ и Китай може да бъде подписана в Айова - щатът в който се отглеждат най-много царевица и където се намира най-голямото свинепроизводство в страната.
И според министърът на търговията на САЩ Уилбър Рос потенциалните места за среща между двамата президенти включват Айова, Аляска, Хавай, както и Китай.