Eмисия новини
от 18.00 часа
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

"Файненшъл таймс": САЩ могат да отменят тарифите за вноса на стоки от Китай за 112 млрд. долара

Американските власти обмислят премахването на тарифите върху вноса на китайски стоки на стойност 112 млрд. долара като отстъпка, за да бъде подписана "първа фаза" от търговското споразумение с Китай, съобщи "Файненшъл таймс" в понеделник.

Това се отнася за въведените от 1-ви септември мита от 15% върху вноса от Китай на редица стоки като облекло, уреди и плоски монитори. "Файненшъл таймс" посочи, че САЩ ще очакват в замяна Пекин да предприеме мерки за по-строга защита на интелектуалната собственост на американските компании.

Ден по-рано "Уолстрийт джърнъл" също тиражира подобна информация, отбелязвайки, че премахването на американските мита вероятно ще бъде част от първоначалната търговска сделка и че двете страни по принцип са се съгласили на сделката. Споразумението, известно като "първа фаза" от търговската сделка, включва покупки от Китай на американски селскостопански стоки за 40-50 млрд. долара годишно, правила за спиране на валутната манипулация и мерки за защита на интелектуалната собственост.

САЩ вече отложиха увеличението на тарифите от 25% до 30% за вноса на китайски стоки за 250 млрд. долара, което повишение трябваше да влезе в сила през октомври, като Вашингтон също така предложи да отложи и планираните да влязат в сила на 15-и декември мита за още китайски стоки за 160 млрд. долара, ако бъде факт подписването на първоначална търговска сделка.

Електронното издание "Политико" също съобщи, че в понеделник Китай е поискал от президентът на Съединените щати Доналд Тръмп да премахне тарифите, планирани за средата на декември, и да отмени митата, наложените в началото на септември, тъй като се говори, че китайският президент Си Цзинпин обмисля посещение в САЩ, за да подпише "първата фаза" на двустранната търговска сделка.

Трима души, запознати с въпроса, посочиха пред "Политико", че Китай се намира в "пълна преса по целия терен" за премахване на тарифите в замяна на решението на Пекин да закупува американските селскостопански стоки в размер до 50 млрд. долара за следващите две години. Освен това Китай обещава да отвори своя сектор за финансови услуги и да увеличи защитата на интелектуалната собственост. По въпроса още нямало решение, отбелязват източниците на "Политико".

Вчера говорителят на китайското външно министерство Гън Шуан заяви, че президентите Си Цзинпин и Доналд Тръмп са били в контакт през цялото време, чрез различни средства, във връзка с предстоящото подписване на "първата фаза" на търговското споразумение, а американският президент посочи репортери, че частичната търговска сделка между САЩ и Китай може да бъде подписана в Айова - щатът в който се отглеждат най-много царевица и където се намира най-голямото свинепроизводство в страната.

И  според министърът на търговията на САЩ Уилбър Рос потенциалните места за среща между двамата президенти включват Айова, Аляска, Хавай, както и Китай.


БНР подкасти:

Новините на БНР – във Facebook, Instagram, Viber, YouTube и Telegram.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Горещи теми

Войната в Украйна