Eмисия новини
от часа
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Накъде в София

"Пътят на коприната: от традицията към съвременността" е съвместен българо-китайски проект

ИЗЛОЖБИ

  • "Пътят на коприната: от традицията към съвременността" е съвместна изложба на преподаватели от НХА - София, и от Централната академия за изящни изкуства в Пекин. Откриването ще се състои днес в Националната художествена галерия от 18.00 ч.

Участват 40 български и 51 китайски преподаватели, чиято творческа индивидуалност се разгръща в разнообразието от стилове и теми, и чрез богатия диапазон на изразни средства - от класическата живопис и графиката до дигиталния печат и смесените техники, отбелязват от Националната художествена академия /НХА/.

В края на 2018 г. изложбата е била показана в Имперския музей на изкуството в Пекин и е посрещната с голям интерес от китайската публика.

Експозицията се организира по случай 70-годишнината от установяването на дипломатически отношения между България и Китай и може да бъде разгледана до 26 януари 2020 година.

  • В Артгалерия НДК от 18.00 часа ще състои изложбата „Брекзит форевър”, организирана от Съюз на българските художници (СБХ), секция „Карикатура”.

СПЕКТАКЪЛ

Класът по музикален театър в Българското училище „Гергана“ - Ню Йорк, ще представи концерт-спектакъла „Дойдох! Изпях! Победих!“ от 19.00 часа в Учебен драматичен театър при НАТФИЗ „Кръстьо Сарафов“.

Спектакълът е оригинална драматизация на български език по 13 известни бродуейски песни. Събитието е в чест на 15-ата годишнина на Български детски хор и училище „Гергана“ в Ню Йорк. Гост ще бъде вицепрезидентът Илияна Йотова.

ОБРАЗОВАНИЕ И НАУКА

Общо 50 ученици от цялата страна ще се включат с представянето на проекти в научната сесия на Ученическия институт на БАН, която се организира за шести път. Двудневната сесия започва днес в Българската академия на науките. Проектите са от всички научни направления и са допуснати до участие след преценка на специалисти рецензенти, съобщи пресцентърът на БАН.

Сред разработките на учениците са интернет приложение за здравословно хранене, устройство, което заменя функциите на болногледача, симулатор на сграда в случай на авария, както и приложна програма, създадена специално за събитието "Пловдив - културна столица на Европа през 2019 година". За 500-годишнината от смъртта на великия изобретател Леонардо да Винчи ученици са създали чрез 3D модел едно "старовремско селце от бъдещето".

В 17.30 часа в централното фоайе на БАН ще бъде открита изложба на ученици от Националната гимназия за приложни изкуства "Свети Лука". След това ще бъдат наградени отличените ученици от сесията.

В рамките на събитието утре ще бъдат представени проекти на ученици от математическите гимназии в София и Пловдив.

ЛИТЕРАТУРА

  • Премиерата на "Синът на управителя на сиропиталището" от Адам Джонсън

(Награда "Пулицър", 2013) ще се състои от 18:30 ч във Фотосинтезис арт център (бул. "Васил Левски" 57).

Превод от английски е на Пейчо Кънев, а книгата ще представи Митко Новков.

Адам Джонсън(1967) е роден в Южна Дакота и отраства в Аризона. Завършва журналистика, творческо писане и английска литература. Преподавател е по творческо писане в университета Станфорд в Сан Франциско и е обявен за „един от най-впечатляващите преподаватели в Станфорд" от „Бизнес Инсайдър" и „един от най-влиятелните и надарени с най-богато въображение университетски професори в страната" от списание „Плейбой". Две години след романа „Синът на началника на сиропиталището" (2012), сборникът му с разкази „Съдбата се усмихва" (2015) печели Националната награда за литература на САЩ.

  • В Литературния клуб „Перото“ в НДК от 18.30 часа в ще се състои премиерата на книгата „Наричайте ме Мечтател“ от Иван Иванов.

Авторът смята, че: „и писането, и рисуването са едно споделяне. Толкова лично и толкова искрено, колкото може да бъде само нещо, което е родено в сърцето. То зрее, развива се и идва ден, в който има потребност да се роди, за да достави радост на другите“.

ВИЗИЯ

На Ларгото ще се отбележи финалът на 2-годишната работа по създаване на дългосрочна стратегия за развитие на София и крайградските територии и символичното предаване на стратегическия документ за гласуване в Столичния общински съвет.

От 18 часа Визия за София закрива изложбата “София утре” на Софийското ларго със заключителното събитие под надслов “Защо е важно да имаш Визия?”.

Обединяващият стратегически документ на Столичната община предлага 24 дългосрочни цели за развитие на общината. Планът за тяхното постигане минава през над 230 ключови стъпки, разпределени във времето от 2020 до 2050 г. За постигането на стъпките са предложени 385 конкретни мерки, както и индикатори, с които регулярно да се измерва и отчита прогреса.

“Защо е важно да имаш визия?” и как е структуриран дългосрочният стратегически документ ще разберем тази вечер, след което в Столичния общински съвет ще бъдат внесени за разглеждане два документа: дългосрочната стратегия за развитие на Столична община Визия за София и първият пакет от мерки за периода 2020 – 2025 г.

Новините на БНР – във Facebook, Instagram, Viber, YouTube и Telegram.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Горещи теми

Войната в Украйна