Eмисия новини
от часа
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

САЩ искат обяснение от Турция за заплахата да спре достъпа им до две бази

Шефът на Пентагона Марк Еспър заяви, че иска да говори с турския си колега, за да разбере колко сериозни са заплахите.
Снимка: ЕПА/БГНЕС

САЩ искат обяснение от Турция за заплахата да спре достъпа им до две стратегически военни бази, използвани от тях, заяви американският министър на отбраната Марк Еспър. Съединените щати и НАТО от десетилетия използват турските бази - символ на ангажимента за сътрудничество и отбрана на Турция и Европа.

„Ще затворим базата Инджирлик, ако е необходимо. Ще затворим и радарната база Кюреджик, ако е необходимо. Ако санкциите бъдат приложени, ние ще дадем отговор по правилото на реципрочността“, каза турският президент Реджеп Ердоган в телевизионно интервю.

Заплаха последва вот в американския Сенат, който утвърди законопроекта за налагане на санкции срещу Турция заради покупката на руските противоракетни системи С-400.

Американските военновъздушни сили използват базата в Инджирлик за атаки срещу позиции на Ислямска държава в Сирия, а в другата база се намира основна радарна станция на НАТО.

Американският министър на отбраната Марк Еспър заяви, че е разбрал за заплахата от вестниците и поиска да говори с турския военен министър Хулуси Акар.

„Трябва да говоря с моя колега от Турция и да разбера какво точно имат предвид и колко са сериозни“, каза той.

Наличието на американски ядрени бомби в Турция никога не е било признавано официално от Пентагона, но се счита, че във военновъздушната база Инджирлик има 50 гравитационни ядрени бомби Б-61, които са считани за тактическо оръжие и се изстрелват от летателен апарат, а не с ракета. Теоретично САЩ имат контрол върху ядрените оръжия, но няма система за сигурност, която да е непробиваема, особено на чужда територия.

През октомври вестник „Ню Йорк таймс“ съобщи, че Пентагонът преразглежда дали ядрените бомби в Турция да бъдат преместени, но не е ясно дали това вече е направено.

Американският министър на отбраната Марк Еспър отказа да коментира американските оръжия в Турция, но отправи ясно послание, че ако тази заплаха е сериозна, това се превръща в проблем за НАТО и за ангажимента на Турция към Алианса.

„Няма да коментирам къде Съединените щати имат разположени оръжия. Мисля, че тук въпросът отново е каква е посоката на Турция по отношение на НАТО и редицата действия, предприети от Анкара, независимо дали е покупката на С-400, задържането на натовските планове за отбрана на Европа и други.“

В телевизионното интервю Реджеп Ердоган предупреди още САЩ, че в отговор на резолюцията на Конгреса, с която се признава арменския геноцид, Меджлисът може да разследва дали Съединените щати са извършвали системен геноцид над местното население на Америка - индианците.

Отношенията между Анкара и Вашингтон са обтегнати от дълго време заради сближаването на Турция с Русия и заради желанието на Ердоган да получи независима роля на световната политическа сцена. Но икономическите показатели показват, че твърдите изказвания на турския президент вредят на страната. Турската лира се срина на валутните пазари до двумесечно дъно.

БНР подкасти:

Новините на БНР – във Facebook, Instagram, Viber, YouTube и Telegram.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Горещи теми

Войната в Украйна