Eмисия новини
от 09.00 часа
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Новият главен прокурор цитира Линкълн: Вървим с малки крачки, но не назад

Започна седемгодишният мандат на Иван Гешев начело на държавното обвинение

| обновено на 18.12.19 в 14:55
Иван Гешев
Снимка: БГНЕС

За опити за дестабилизация на прокуратурата предупреди Иван Гешев в словото си при встъпване като главен прокурор и призова редовите прокурори и следователи заедно да им се противопоставят. Гешев положи клетва на официална церемония в зала "Тържествена" на Съдебната палата. На нея присъстваха председателят на Народното събрание Цвета Караянчева, министрите на правосъдието и на вътрешните работи, ръководители на служби, членове на Висшия съдебен съвет, двама бивши главни прокурори и много магистрати. Президентът не присъства на церемонията.

Иван Гешев благодари на прокурорите за подкрепата и призова за повече дела в работата и по-малко думи

В първото си обръщение той обеща да работи с колегите си за по-добра правова държава и цитира Ейбрахам Линкълн: „Можем да вървим с малки крачки, можем да вървим бавно, но никога не вървим назад".

"Знаем, че не сме безгрешни хора  и няма първи да хвърлим камък. Можем да го постигнем и само ако защитаваме всеки един от нас и прокуратурата  от политически и всякакви други атаки, целящи нейната дестабилизация или откровено унищожение. Всички трябва да помним думите на Апостола на българската свобода Васил Левски: „Дела трябват, а не думи", заяви Гешев, минути след като встъпи в длъжност като главен прокурор.

Той отказа да коментира по същество президентските консултации за необходимостта от промени в Конституцията

По думите му на този етап те са политически и прокуратурата няма място в тях. Новият обвинител номер едно беше скептичен:

"Когато се инициираш дебат, логично е да го инициираш, защото имаш някаква тема. Този дебат трябва да започне, когато е ясно, че има проблем и да го обсъдиш как да бъде решен и да посочиш ясно кой е този проблем. А не да инициираш дебат, за да установиш кой е проблема и дали има проблем".

Очакване срещите при държавния глава Румен Радев да нямат предизборен ефект изрази и вече бившият главен прокурор Сотир Цацаров:

"Ако консултациите и дебатите са насочени за доброто на прокуратурата и за доброто на българските граждани, всичко това трябва да бъде приветствано. Ако консултациите, разговорите, дебатите - нямам предвид само това, което тече или започна вчера при президента. Имам предвид въобще целият дебат -  ако е насочен към това да създаде някаква платформа за някаква дискусия, която ще обслужи идващи политически проекти или идващи избори, това е безполезно упражнение", коментира Цацаров.

На наследника си на поста Цацаров пожела:

"Пазете прокуратурата - пазете хората в нея, защото без тях системата е нищо. Уважавайте съдиите - не малцината, за които тогата се измерва с думите „политика“ и „грант“. Уважавайте българските съдии, без които справедливост и правова държава не може да има!" 

„Очаквам да продължат всичките тези досъдебни производства, при които бяха засегнати хора, считани за недосегаеми до момента. Очаквам в същото време силни резултати в борбата с битовата престъпност -  нещо, в което и ние, и МВР имаме много да дължим на гражданите, а той показа, че има силна загриженост за това. И най-сетне, очаквам от него, противно на много други очаквания, необходимата реформа в прокуратурата да бъде извършена“.

Сотир Цацаров и Иван Гешев дадоха да се разбере, че не одобряват срещите, домакинствани от президента, за промени в Конституцията 

Цацаров ги нарече "така наречените консултации" и изрази надежда, че това не е политически пиар. Наследникът му пък попита за какво се правят консултации, които тепърва ще установяват има ли проблем за разрешаване. Иван Гешев се усъмни и дали Венецианската комисия, която иска реформа в прокуратурата, е напълно наясно с българското законодателство. После разкритикува лансирания от правителството термин "независим прокурор":

"Всички прокурори са независими, както и всички магистрати. Базират решенията си само на закона, вътрешното си убеждение и доказателствата по делото. Този термин - "независим прокурор" е обиден към прокуратурата".

До днешния ден се стигна след почти шестмесечна изборна процедура

Тя премина през номинация, декларирана подкрепа от професионални и съсловни организации, от структури на изпълнителната власт, университетски ръководства и отделни граждани.

Част от декларациите за подкрепа, липсата на втори кандидат, както и обществените съмнения, че именно Гешев е най-добрият да заеме най-влиятелния пост в съдебната система, мотивираха президентския отказ да подпише  указа за назначаването му.

Румен Радев върна предложението на Висшия съдебен съвет,  но съдебните кадровици го потвърдиха, след като дублираха резултата  - 20 гласа "за" и 4 "против" кандидатурата на Иван Гешев. Държавният глава подписа, но поиска разговор за прокуратурата. Президентът не присъства на днешната церемония по встъпване в длъжност на Гешев.

Изборът на петия главен прокурор след демократичните промени провокира протести и контрапротести, а в дните на двата избора на Гешев районът на Висшия съдебен съвет беше блокиран от полиция.



На критиките срещу избора си Иван Гешев отговаряше с обяснението, че идват от олигарси с медии и дела, а за подкрепите казваше, че са оценка за работата на прокуратурата:

„Разделителната линия е дали спазваш закона, независимо от кой олигархичен кръг си. Това дали някой ме хвали, дали не ме хвали, дали прави нещо за мен не е критерий за нищо. Критерият, който следва да бъде за цялата прокуратура и всички български прокурори, следователи и съдебни служители е дали някой нарушава закона и да следва процедурите, които са уредени в закона. Това е критерият, няма друг критерий“, декларира Иван Гешев.

Днес Иван Гешев председателства за първи път заседанието на прокурорската колегия на Висшия съдебен съвет, което е последно за тази година.

Маринов пожела на Гешев да работят в същия синхрон

Министърът на вътрешните работи Младен Маринов поздрави Иван Гешев за встъпването му в длъжността Главен прокурор и изрази надежда, че с него и с новия председател на Антикорупционната комисия Сотир Цацаров ще продължат да работят в същия синхрон и  със същите  усилия:

“Мисля, че резултатите са видими и смятам, че така трябва да продължим. Постоянно трябва да се променят подходите, тъй като самата среда за сигурност и престъпността бързо се променя. Така че ние трябва да сме адаптивни. И това ще направим – темпото го налагаме всичките тези институции“.

Репортажи по темата можете да чуете в звуковите файлове.

Новините на БНР – във Facebook, Instagram, Viber, YouTube и Telegram.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Горещи теми

Войната в Украйна