Поне 210 милиона лева не са постъпили в хазната заради различно третиране на лотарийните оператори, обяви Агенцията за държавна финансова инспекция.
Изводът е на базата на проверка за периода от 2014 до 2019 година, резултатите от която все още не са окончателни.
Законът за хазарта указва два варианта - или плащане на 15% върху събраното от всички залози, или 20% само върху комисионните, обясни Георги Начев от Държавната финансова инспекция:
"Единственият оператор, който заплаща държавна такса в размер на 15% върху стойността на направените залози за всяка игра, това е държавното предприятие "Български спортен тотализатор". Останалите лицензирани оператори за същата хазартна игра заплащат държавна такса в размер на 20% върху стойността на събраните такси от комисионни за участие".
Така излиза много по-изгодно за частните компании, но се създава опасен прецедент, каза той:
"За една и съща хазартна игра се заплащат формирани по различен начин държавни такси."
Общо 4 частни компании имат лиценз за лотариен оператор, но една от тях не развива дейност. От всички хазартни игри, облагани по този член на закона, за 5 години постъпленията в хазната са около 500 милиона лева, а пропускът само от лотарийните - 210 милиона лева, което означава, че най-вероятно сумата ще се увеличи многократно, защото:
"Това, което ние сме направили като изчисление само на базата на моментна лотария има тото и лото игри, има игри със залагания, върху резултати от спортни състезания, надбягвания с коне, кучета и други".
Повече данни ще има след около месец.