Да се създаде Асоциация на българските общности по света, предложи вицепрезидентът Илияна Йотова на пресконференцията за отчет по повод годишнината от встъпването в длъжност.
"Разчитам и на останалите институции заедно да я изградим", отбеляза тя.
Йотова заяви, че не трябва да има разграничение между историческата и новата емиграция и държавата трябва да защитава правата на хората еднакво
Вицепрезидентът е разтревожена от проблемите със запазването на българския език и идентичност, затова поиска активна политика и от правителството в двустранни разговори, като посочи:
"Вниманието ни трябва да бъде насочено към предстоящото преброяване в Албания. Нашите дружества там трябва да са много активни, още повече, че има огромен натиск да се записват по време на това преброяване като други националности. По-амбициозни трябва да сме за признаване на българско малцинство в Косово. Все още не е отворило врати българското училище в Одеса. Получаваме тревожни сигнали, че може да бъде нарушена компактността на Болградския регион. В последната учебна година, например в Босилеград, само 30 деца са записани в българската паралелка, макар, че 90% гражданите са от български произход".
Тенденцията за напускане на страната от активни българи е тревожна, смята Йотова.
Вицепрезидентът заяви, че 2020 г. трябва да бъде година на единение на българите в България и със сънародниците ни зад граница.
България изостава драстично по отношение на еврофондовете, допълни Йотова.
Последната статистика сочи, че страната ни е усвоила за периода 2014-2020 г. едва 34% от евросредствата.
В изказването си вицепрезидентът Йотова посочи, че несигурността пред европейския бизнес се подхранва и от предстоящото напускане на Великобритания.
„Предвиденият преходен период до края на декември едва ли ще даде решения на всички въпроси, тежките преговори ще продължат и ще засилят несигурността“, подчерта Йотова.
Вицепрезидентът настоя българската държава прецизно да изчисли възможните рискове след „Брекзит“ както пред правата на гражданите, така и пред икономическите и търговските отношения.
„Днес мечтите ни за ЕС и реалността се разминават, но е време 12 години след приемането си България да се държи като равноправен член, със своите права и отговорности“, заяви още Йотова.