Eмисия новини
от 21.00 часа
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

213 са жертвите на новия коронавирус в Китай

| обновено на 31.01.20 в 15:33
Снимка: ЕПА/БГНЕС

213 души достигна броят на смъртните случай в Китай, причинени от новия коронавирус, предадоха световните агенции. От тях 204 са в китайската провинция Хубей, в която се намира Ухан - градът, смятан за огнище на вируса.

Броят на заразените в страната достигна 9692-ма души - повече от случаите на тежък остър респираторен синдром (ТОРС), който през 2002-2003 г. засегна 20-ина страни и причини смъртта на 774 души, повечето в Китай и Хонконг.

Вирусът продължава да настъпва към Европа. Италия потвърди първите два случая на болестта, а Германия - шест.

Италия обяви извънредно положение за шест месеца, след като в Рим бяха потвърдени първите два случая на коронавирус. Двама китайски туристи са изолирани в инфекциозна болница. Изследват се и останалите туристи от китайската група, както и румънец, който работел в хотела им. Властите се опитват да разберат маршрута на заболелите по време на обиколката им на Апенините. Италия вече спря полетите от и за Китай. С този си ход страната става първата в ЕС, предприела подобни мерки.

Авиопревозвачът „Търкиш еърлайнс“ отмени до 9 февруари всички полети до Китай, а по-рано и Израел обяви, че ще забрани всички полети от Китай като мярка срещу разпространението на вируса.

Германските здравни власти съобщиха за пети и шести случай на болестта в Бавария. Единият пациент е служител на същата фирма, където са работили и останалите четирима заразени, а другият е дете на работник в същата компания.

Русия обяви днес, че ще евакуира свои граждани от Китай, след като днес потвърди първите два случаи на коронавирус. Заболелите са китайски граждани и са поставени в изолация. Състоянието им е стабилно.

Самолет с 83-ма британци и още 27 чужденци излетя от централния китайски град Ухан, откъдето в края на миналата година тръгна заразата. В същото време Китай обяви, че ще изпрати самолети, които да приберат  възможно най-скорошно намиращите се в чужбина жители на Ухан.

СЗО обяви международно извънредно положение

Световната здравна организация (СЗО) обяви снощи международно извънредно положение заради болестта.

„Обявявам новия коронавирус за извънредна заплаха за общественото здраве от глобален мащаб. Не случващото се в Китай е причина за това решение, а това, което става в останалите държави“, каза Тедрос Гебрейесус - генерален директор на СЗО. Той уточни, че решението за максимална степен на тревога е било взето след първите потвърдени случаи на предаване на вируса между хора извън Китай.

Международното извънредно положение е призив към държавите по света да координират своя отговор под ръководството на СЗО, отбелязва  от ДПА.

„Няма нужда от мерки, които да се намесват в международните пътувания и търговия, но СЗО не препоръчва ограничаването им, включително и движението на хора“, добави Гебрейесус, както и обясни, че „най-голямо безпокойство“ за Световната здравна организация буди „възможността вирусът да се разпространи в страни, чиито здравни системи са по-слаби“. 

Пренос на вируса между съпрузи в САЩ

По-рано американските власти съобщиха за първи случай на предаване на новия коронавирус между съпрузи в САЩ. Жена на над 60 години, която пътувала до Китай, след завръщането си заразила съпруга си, който не е бил с нея. Рискът за хората в щата остава нисък, обявиха от Департамента по здравеопазване в Илинойс. 

Междувременно, здравните власти в гръцкия град Солун са под тревога, след като мъж е бил приет в болница в града със симптоми, наподобяващи тези на заболяването. Според директорът на болницата става дума за мъж на средна възраст, които в момента преминава през медицински изследвания и е поставен под карантина. ДНК проба от пациента е изпратена в института „Пастьор“, за да се установи дали той все пак не е заразен с обикновен грип.

Очаквания за негативно въздействие върху световната икономика

Управляващият директор на Международния валутен фонд (МВФ) Кристалина Георгиева очаква епидемията да се отрази отрицателно на световната икономика през първото тримесечие на годината.

„Но по-широката гледна точка, която искам да отбележа, е, че подготвеността, превенцията, ранните действия – това трябва да влезе в кръвния поток на политиците, независимо дали става дума за пандемия, климатичен шок или геополитически напрежения. Живеем в свят, който е подложен все повече на непредсказуемост“, каза тя.

БНР подкасти:

Новините на БНР – във Facebook, Instagram, Viber, YouTube и Telegram.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Горещи теми

Войната в Украйна