Ползването на води от всички питейни язовири за промишлени нужди и енергетика се забранява през февруари - това съобщават от пресцентъра на Министерството на околната среда и водите.
Ограничителните мерки се въвеждат с цел осигуряване на питейно-битовото водоснабдяване на съответните населени места.
Водоползвателите трябва да предприемат мерки за водоснабдяване от алтернативни източници - повърхностни и подземни, за които имат издадени разрешителни от съответните басейнови дирекции.
Разрешените водни обеми за питейно-битово водоснабдяване са редуцирани за язовирите "Асеновец" и "Дяково", които запълват едва около една трета от обемите си.
Поради системното подаване на неверни и манипулирани данни, на басейновите дирекции е възложено да извършат проверки за наличието на сертифицирани и заверени измервателни устройства на 15 язовира с основно предназначение за питейно-битово водоснабдяване. Такива са: „Искър”, „Бели Искър”, „Среченска бара”, „Христо Смирненски”, „Йовковци”, „Тича”, „Камчия”, „Ясна Поляна”, „Асеновец”, „Боровица”, „Студена”, „Ястребино”, „Дяково”, „Калин” и „Карагьол”.
Екоминистърът Емил Димитров:
"Към момента в язовирите имаме вода, но в някои недостатъчно. Имаме язовири, които биха могли по три години без капка дъжд да работят и да ги ползваме за питейни цели. Заради някой ВЕЦ да ги източим за нула време или за напоителни цели, мисля, че приоритет е питейно-битовото водоснабдяване".