Eмисия новини
от часа
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Еврокомисар Вархеи представи новата методология за еврочленство

Европейският комисар по политиката на съседство и разширяване Оливер Вархеи.
Снимка: ЕПА/БГНЕС

Европейската комисия представи дългоочакваните предложения за промени в процеса на разширяване. По думите на еврокомисаря Оливер Вархеи процесът ще е по-надежден, по-динамичен, по-предвидим и политически.

Комисарят по въпросите на съседството и разширяването Оливер Вархей заяви, че разширяването на ЕС към Западните Балкани е основен приоритет за Комисията.

„Работим по три направления: първо - конкретни стъпки за подобряване на процеса на присъединяване; второ - Комисията твърдо поддържа препоръките си за започване на преговори за присъединяване със Северна Македония и Албания и трето - на срещата на върха между ЕС и Западните Балкани в Загреб на 6-и и 7 май Комисията ще представи план за икономическо и инвестиционно развитие на региона“, заяви Вархеи.

Най-важното условие за приема на новите страни-членки остава върховенството на закона. Комисията залага на по-голям политически ангажимент в процеса на разширяване, както и на засилване на политическия диалог чрез редовни срещи на върха между ЕС и Западните Балкани.

Според еврокомисаря Вархеи разширяването може да бъде ускорено, но предложената нова методология предвижда не само напредък, но и стъпка назад.

„Трябва да има възможност за обратимост на процеса на разширяване. Когато няма напредък или има забавяне ще трябва да приложим някакви мерки, т.е. да можем да се върнем стъпка назад“.

Новите правила за преговорите за присъединяване към ЕС няма да се отнасят до Сърбия и Черна гора, заяви още еврокомисарят по разширяването Оливер Вархеи.

Той поясни, че ако двете държави пожелаят, правилата, предложени днес от Европейската комисия, може да важат и за тях. По думите на Вархеи това зависи от Белград и Подгорица, защото ЕС не би желал да променя едностранно правилата на играта в движение, след като преговорите с двете страни вече са в ход.

Франция приветства промените като „стъпка в правилната посока“. Не е ясно обаче дали ще оттегли ветото си от започването на присъединителни преговори със Северна Македония и Албания.

Изработването на новата методология се наложи, след като през октомври Франция наложи вето за започване на преговори със Северна Македония и Албания, а в резултат на това в Скопие правителството на Зоран Заев подаде оставка.

Тогава германският канцлер Ангела Меркел изрази съжалението си от решението на Париж и настоява Албания и Северна Македония да започнат преговори с ЕС още на срещата на върха през март.

Председателят на ЕК Урсула фон дер Лайен също призова, съюзът да изпълни обещанието си към двете страни.

БНР подкасти:

Новините на БНР – във Facebook, Instagram, Viber, YouTube и Telegram.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Горещи теми

Войната в Украйна