„Само с канцлер Ангела Меркел“ - това условие за продължаване на управляващата коалиция в Берлин поставят социалдемократите - по-малкият партньор в коалицията с Християндемократическия съюз.
След заявената оставка на лидера на ХДС Анегрет Крамп-Каренбауер в Германия тече оживена дискусия, кой ще я наследи и ще има ли предсрочни парламентарни избори.
Едва затихнала кризата в социалдемократическата партия, която избра тандем от малко известни мъж и жена на лидерския пост, партията на канцлера Меркел бе застигната от политически сътресения.
Оставката на председателя Анегрет Крамп-Каренбауер не бе неочаквана, и също така очаквано предизвика дискусия около стабилността на правителството в Берлин.
Крайнодясната „Алтернатива за Германия“ поиска оставката на Меркел с аргумента, че АКК е просто нейното по-слабо копие. Заговори се за предсрочни избори и се наложи социалдемократите да застанат зад канцлера-християндемократ.
„Имаме избран канцлер. Не бихме участвали в свалянето на Меркел от власт, защото искаме стабилност. С нея сме договорили правителствената програма и с нея ще я осъществяваме“, заяви парламентарният секретар на германските социалдемократи Карстен Шнайдер.
Пред „Хоризонт“ политологът проф. Емануел Рихтер коментира, че поредната криза в една от управляващите партии застрашава правителството, което и без това не се радва на голяма популярност сред германците.
„След оставката на АКК Меркел губи подкрепа в партията си и има опасения, че новият лидер на ХДС може да свали доверието си от нея“, обясни проф. Рихтер, без да назове конкретно име.
Кой ще е новият? Консерваторът Фридрих Мерц, който да върне ХДС в дясното политическо пространство, или умереният и влиятелен министър-председател на Северен Рейн-Вестфалия Армин Лашет, който да затвърди курса на партията в центъра? И който и да е от двамата - как да бъде избран? От конгреса или от партийните членове, както направиха социалдемократите?
„Категоричен съм - председателят не трябва да се избира от партийните членове. Имаме легитимни структури, имаме конгрес, имаме действащо ръководство“, смята Фридрих Мерц, който предупреди съпартийците си за риска от дълго безвластие в партията.