Зелен съвет с участието на президентството, бизнеса и синдикатите ще бъде създаден, за да се опита да се постигне консенсус в страната по Зелената сделка на Европейския съюз. Това обяви премиерът Бойко Борисов в словото си на 30-годишнината на КНСБ:
Борисов съобщи, че с участието на синдикатите, работодателите и опозицията ще се сформира този "Зелен съвет", като покани за участие и Президентството. "Това са политики за двадесет - тридесет години и не е редно един човек, едно правителство да поеме отговорност, трябва обществен консенсус", коментира пред журналисти Борисов.
В отговор на въпрос той каза, че е възможен гратисен период по зеления пакет. "Няма срок, те сега ни пробват", коментира още той и напомни, че страната вече е представила своето становище. "Докато направим ядрени централи, зелени технологии, не можем да се лишим от 60 процента от електрическата си енергия", подчерта Борисов.
Парите, които ще получим от Евросъюза за прехода към въглеродно неутрална икономика, трябва да бъдат използвани за иновации, заяви от своя страна президентът Румен Радев, който също беше гост на 30-годишнината на КНСБ."Зелената сделка", предлагана от Европейската комисия като преход към въглеродно неутрална икономика, може да раздели Европа - на държави, които разработват технологиите, и такива, които само ги консумират, предупреди Румен Радев.
"И ние да настояваме в тази Зелена сделка, не просто да получаваме помощи за преход, а средства, с които ние да развиваме високи технологии", допълни той.Необходими са обединени усилия, за да постигне ръст на БВП от 4 - 5 на сто
Премиерът Бойко Борисов заяви също така заяви по време на честването на 30 години от учредяване на КНСБ, че като показатели България стои много добре, но изтъкна, че са необходими обединени усилия, ако искаме през следващите две - три години България да достигне ръст на БВП от четири - пет на сто.
"Ако имаме ума да се обединим и да работим всички заедно, следващите две-три години можем да достигнем икономически ръст от четири-пет на сто ръст, защото заводите ни вече са високотехнологични", каза премиерът. и допълни: "Никой сам не може да направи една държава да има четири - пет процента растеж на БВП, а само заедно,с мощността на всички хора с повишена квалификация и с работа", отбеляза премиерът.
Борисов каза още, че ако се запазят сегашните темпове на работа на кабинета, ще се осигурява двоен ръст на доходите догодина, но посочи, че за да стигнем развитите държави, доходите трябва се увеличат три - четири пъти.
Развитието на човешкия капитал е залог за бъдещето на страната и преодоляването на демографската криза, заяви президентът Румен Радев при отбелязването на 30-годишнината от основаването на КНСБ.
По думите на държавния глава са необходими решителни, бързи и всеобхватни промени в образованието, детското здравеопазване и подпомагането на младите семейства.Премиерът разчита на пълен консенсус по темата за влизането ни в „чакалнята на еврозоната“
Премиерът на България също така очаква пълен консенсус по темата за влизането ни в ERM2, известен още като „чакалнята на еврозоната“.
По темата за ERM2 и за евентуално отлагане на сроковете за влизане на страната, планирани за април, Борисов каза пред журналисти, че няма предвид отлагане, а това, че след като има толкова обструкции в обществото, е разпоредил максимално да се обяснява, да се говори и когато хората са осъзнали, че това е добро, тогава ще се продължи по избрания път.