С 23-ма задържани лица от криминалния контингент и две досъдебни производства приключи специализираната полицейска операция в Благоевград срещу битовата престъпност.
Проверени бяха 720 души и над 600 автомобила, като са съставени 34 акта за установяване на административни нарушения и са издадени 45 фиша. Проверени са и пет заложни къщи.
На място бяха главният прокурор Иван Гешев и главният секретар на МВР Ивайло Иванов, които коментираха ефекта от битката с битовата престъпност.
Ивайло Иванов каза:
„Прибрани са лица от активния криминален контингент, които влияят на оперативната обстановка. Те са задържани назад във времето за различни престъпления. Колегите работят по доказване на тяхната съпричастност към даден вид престъпления“.
В борбата с битовата престъпност МВР и прокуратурата си партнират много добре, но съдействието на местната власт също е от голямо значение, каза главният прокурор Иван Гешев, който се срещна с кмета на Благоевград и разгледа центъра за видеонаблюдение в общината.
„Сигурни сме, че ще има значителен спад в края на годината. Аз съм убеден, че в началото на следващата година ситуацията с битовата престъпност ще е чувствително различна от сегашното положение“, Гешев.
За приватизацията на „Булгартабак“
Главният прокурор коментира и разпоредената от него проверка на целия период на приватизация у нас. На въпрос на „Хоризонт“ дали ще разследва „Булгартабак“, за който още не е изтекъл срока за следприватизационен контрол Иван Гешев отговори:
„Разбрах, че държите много на „Булгартабак“. Ще бъде проверен целият приватизационен процес и всички сделки. Тази проверка, която е възложена, ще върви по следния начин – почва се с най-големите приватизирани активи и към следващите и следващите. Ще се върви на етапи. По 10, по 20 фирми. След като са проверени от съответните структури на ДАНС и са събрали информация от Сметната палата, от министерство на икономиката, от министерство на финансите, ще бъде подавано в прокуратурата, която след това ще направи анализ има ли основания за ревизиране на наказателната отговорност“.
Още преди старта на проверката главният прокурор имаше работна диагноза за приватизацията в България:
„Мисля, че на всички е ясно, че това беше бандитска приватизация, тя беше криминална и се трансформира държавната собственост по несправедлив начин в частна“.
Иван Гешев намекна и за необходимост от законови промени, като насочи отговорността към българските политици:
„За да има справедливост и да има наказателна отговорност за хора, които са извършили престъпление, трябва да си свършат своята работа и политиците – да извършат съответни промени, ако е необходимо и в Конституцията, за да има справедливост. Това е работа на политиците“.