Eмисия новини
от часа
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

16 милиона души в Италия под карантина

| обновено на 08.03.20 в 19:48
Милано, Пиаца Дуомо
Снимка: ЕПА/БГНЕС

16 милиона италианци са под карантина, след като нов указ на правителството постави под карантина област Ломбардия и 14 провинции в Северна Италия от днес до 3 април. Това се наложи заради рязкото увеличение на инфекцията от коронавирус.

От 9 март до 3 април авиокомпания „Алиталия” преустановява полетите си от летище „Малпенса” в Милано като реорганизирани тези на летище „Линате” и това на Венеция.

Във връзка със спешния правителствен указ премиерът Конте уточни:

За област Ломбардия и за другите северни провинции, които споменах ще има ограничения на всички придвижвания, ограничения за всички лица влизащи и напускащи териториите, дори в самите територии. На хората ще бъде разрешавано да се движат само, ако докажат, че работата им го изисква, при необходимост, или пътуване по здравни причини“.

Италианският юг взе отделно допълнително решение, защото  южняци живеещи в северната част на страната както и студенти, почнаха масово да се връщат по родните места. И  областните управители на Абруцо, Молизе, Базиликата, Кампания, Пулия и Сицилия решиха, че който пристигне от севера в юга трябва  да информира здравните власти и да бъде в доброволна карантина 14 дни.

Например, нощният влак от Милано за Неапол пълен с уплашени хора бе спиран няколко пъти, за да може полицията да идентифицира всички, които трябва да са под карантина. Заради това гари и изходи на магистралите из Южна Италия са под контрол.

В Рим няма починали от коронавирус”. Това каза Франческо Вая - директор на националния институт за инфекциозни заболявания „Спаланцани” в Рим, където се приемат пациенти по този случай.

Той изтъкна, че 263-ма души са преминали през клиничната фаза са с отрицателен резултат и подчерта, че болестното състояние е лечимо.

Вая уточни, че „ в столична болница е починал човек с Ковид – 19  заради хронични заболявания, а не заради Ковид - 19”.  столицата имаше смърт в Сан Джовани “с„ Ковид-19, а не за Ковид-19.

Броят на починалите надхвърли 230 души, 50 от тях са от последните 24 часа. За последното денонощие заразите се увеличиха от 1200 до почти 6 хиляди.

Указът на премиера Джузепе Конте отмени сватбите и погребенията в цялата страна, както и религиозни и културни събития. Затворени са киносалони, нощни клубове, фитнес зали, басейни, музеи и ски курорти.

Ресторантите и кафенетата могат да бъдат отворени от 6 сутринта до 6 вечерта, но клиентите трябва да сядат на поне един метър един от друг.

На хората е препоръчано да стоят у дома, а тези, които нарушат карантината са заплашени от 3 месеца затвор.

На хората е забранено да влизат или да напускат целия северен регион Ломбардия, където живеят 10 милиона души. Там е финансовият център Милано.

Същите мерки важат за още 14 провинция, в които са градовете Венеция, Парма, Модена Пиаченца, Римини. Драконовите мерки са без прецедент в Европа.

Изтекла информация напълни влаковете от Милано

Докато правителството подготвяше новият указ, без още да е подписан, до медиите достигнаха някои точки от него. Това  разгневи премиера Конте, който изрази публично недоволството си от нечие некоректно отношение довело до още по-голяма паника сред населението.

Защото съобщенията, че Милано и област Ломбардия ще бъдат изолирани, вдигна на крак всички южни италианци живеещи там. Влаковете от Милано за южната част на страната се препълниха, даже се качваха хора и без билети готови да платят глоба, но да стигнат до родния си край,  далеч от опасните огнища.

На специалната пресконференция премиерът Конте освен, че обясни строгите мерки в районите под карантина, обърна внимание на всички италианци, че който е с температура от 37,5 градуса, независимо дали е свързано с коронавируса или не, е най-добре да си стои вкъщи.

Сред заразените е лидерът на Демократическата партия Никола Дзингарети, който е под карантина у дома си.

Проблемът с инфекцията се сблъсква със съкратените през последните години болнични легла с около 70 хил. броя в цялата страна.

По искане на здравния министър Роберто Сперанца недостигът от медицински персонал ще се компенсира от назначаването на 20 хил. души общо от лекари и медицински сестри.







БНР подкасти:

Новините на БНР – във Facebook, Instagram, Viber, YouTube и Telegram.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Горещи теми

Войната в Украйна