Eмисия новини
от часа
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Около 90% от училищата преминават към дистанционно обучение от днес

Снимка: БГНЕС

Очаква се около 90 на сто от училищата да стартират различни форми на  дистанционно обучение от днес. Това се налага  заради затварянето на учебните заведения до 29 март като мярка срещу разпространението на коронавируса. 

Виртуална класна стая или възлагане на задачи и самоподготовка са двете основни форми на дистанционно обучение, които ще се прилагат. До вторник, сряда те трябва да обхванат почти всички деца са очакванията на просветното министерство. От там поясниха, че целта на образованието в електронна среда е да бъдат минимизирани загубите на учебен материал и времето, в което учениците са извън класните стаи, да бъде използвано за упражнения и затвърждаване на материала. 

Всяко училище трябва да създаде своя организация за провеждането на дистанционното обучение, в рамките на което задачи могат да се поставят дори по електронна поща или по телефона. На учениците, които нямат компютри или интернет вкъщи, ще се оказва индивидуална помощ. 

Първоначално учениците ще се упражняват и ще затвърждават научения материал. Ако ваканцията за коронавируса продължи и след 29 март, се обмисля да има уроци, с които те ще придобиват нови знания. 

От просветното министерство призоваха родителите да помогнат в процеса на дистанционното обучение, като се включат в групи с останалите родители и класните ръководители и следят дали техните деца изпълняват поставените задачи.

Това е моментът да се случи по-бързо процесът на дигитализация в българското училище, коментира пред БНР заместник-министърът на образованието Таня Михайлова.

В момента учениците не получават отсъствия, уточни Михайлова във връзка с получени запитвания.

Учителите, които имат възможност да работят от дома си, могат да го правят дистанционно. Онези, на които се налага да бъдат в училищата, трябва да спазват общо разпоредените мерки за хигиена и предпазване от коронавируса, допълни заместник-министърът.  

Училищата, които не могат да се включат в процеса на дистанционно обучение чрез образователните платформи, имат възможност да използват други алтернативни форми с абсолютни рестрикции за физическия контакт, каза още Таня Михайлова. Там учениците ще получават указания по какво да работят у дома от хартиен носител.

Занятията по време на дистанционното обучение не повтарят седмичното разписание отпреди епидемията, поясни Михайлова. 

Само няколко училища в Ямболска област имат готовност за дистанционно онлайн обучение, съобщиха от Регионалното управление на образованието. Между 5 и 8 училища, от общо 43 в областта, могат да минат на тази форма на обучение, съобщи началникът на РУО Стойко Стойков.

"Където децата не разполагат с такива устройства - компютри, лаптопи, таблети, там в училищата ще им разпечатват материали, които чрез медиаторите ще им бъдат разнасяни по домовете и по този начин ще организираме нещата".

Математическата и езиковата гимназия в Ямбол от днес могат да минат на дистанционно обучение, съобщиха още от образователното управление.

В Пазарджик се очаква около 90% от учениците да бъдат обхванати чрез дигиталното обучение. В 30-те села обаче в дистанционното обучение ще могат да участват не повече от 60% от децата, затова ще се използват медиатори.

В област Велико Търново в училищата по селата, където има проблеми с интернет или децата нямат компютри, класните ръководители с помощта на образователни и здрави медиатори разпространяват през кметствата до семействата тестове и учебни материали за дистанционно обучение на учениците. Проблеми с дистанционното обучение има в 11% от училищата в областта.

Още детайли по темата чуйте от звуковите файлове.  



БНР подкасти:

Новините на БНР – във Facebook, Instagram, Viber, YouTube и Telegram.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Горещи теми

Войната в Украйна