След близо осемчасово заседание, прекъсвано три пъти с почивки, правната комисияна Народното събрание прие на второ четене Закона за мерките за извънредното положение. Окончателното му гласуване е точка първа в дневния ред на депутатите утре.
В гласуването не участваха депутатите от БСП, които напуснаха малко преди 18.00 часа, обвинявайки управляващите, че им предложили за обсъждане изцяло нов закон.
Освен коментираните през последните дни социални и финансови мерки, както и мерки, свързани със срокове, от чието неспазване следват санкции и загуба на права, народните представители подкрепиха и текстове, по които не е имало публично, експертно или политическо обсъждане.
Депутатите разрешиха военнослужещи да се включат в дейностите по прилагане на противоепидемиологични мерки при извънредното положение, наложено заради риска от разпространение на коронавируса, както и трафичните данни да се използват за контрол на поставените под карантина граждани.
Утре ще стане ясно дали военните ще могат да спират превозни средства, да проверяват самоличност и да задържат лица до пристигането на органите на МВР и ако е абсолютно необходимо, да могат използват и физическа сила и помощни средства.
Депутатите от парламентарната правна комисия дадоха право на здравния министър да въвежда всякакви необходими мерки по време на извънредното положение.
Объркване какво точно се обсъжда между десетките предложения от вчера до днес стана повод правосъдният министър Данаил Кирилов да поиска двете прекъсвания.
Малко след второто, когато чуденето какво се гласува продължи, Филип Попов от БСП обяви:
„Няма да участваме в хаоса, който произвеждат управляващите. Подкрепихме извънредното положение, но не подкрепяме хаоса и неадекватни социални, икономически и политически мерки“.
До 19.00 часа днес депутатите подкрепиха спиране на давностните срокове с чието изтичане се погасяват или прекратяват права, или се пораждат задължения, както и процесуалните срокове по съдебни, арбитражни, изпълнителни производства. Те замразиха сроковете за изпълнение на указания, дадени от административни органи на страни или участници в производството. Решиха, че сроковете, които изтичат по време на извънредното положение, се удължават с месец, считано от датата на отмяната му.
След приключилата около 19.00 часа почивка, този път заради умора, депутатите от правната комисия започнаха обсъждането на социалната част от мерките.
От последния вариант на проектозакона отпадат наказанията за лекари, които отказват да окажат помощ на болен при епидемия. Променят се текстовете, свързани с компенсирането на работниците и служителите при преустановяване на работа. Дава се право на здравния министър да решава със заповеди кои права да ограничава.