Парламентът подкрепи ветото на президента Румен Радев върху Закона за извънредното положение. На извънредно заседание, след бурни дебати, депутатите отхвърлиха спорните текстове, след като държавният глава върна за преразглеждане разпоредбите за спекулата и разпространението на невярна информация за заразата. Така те на практика отпадат от закона.
„За“ гласуваха 118 народни представители, 14 поискаха повторно гласуване на текстовете, а други 56 се въздържаха. При гласуването на ветото управляващите се разделиха.
От ГЕРБ 35 депутати подкрепиха ветото, двама искаха текстовете да се приемат въпреки волята на президента, а 53 - се въздържаха.
Мнозинството от депутатите от „Обединени патриоти“ - 12 - искаха текстовете да бъдат приети отново въпреки ветото. Трима патриоти го подкрепиха.
БСП и ДПС единодушно подкрепиха ветото на президента. Депутатите от „Воля“ не бяха в пленарната зала.
Разгорещеният дебат по-рано днес стана заради лични нападки между Спас Гърневски от ГЕРБ и Александър Симов от БСП
Всички политически сили изразиха позициите си по ветото. Различава се единствено тази на ВМРО - те няма да подкрепят върнатите текстове.
Опозицията обаче ще подкрепи ветото. Лидерът на БСП Корнелия Нинова заяви, че цялата отговорност за кризата ще носят управляващите от ГЕРБ:
"Очакваме, след като не приемате нашите предложения, да дадете ваши. Трябва да е ясно, дори и в извънредно положение, вие управлявате държава, вие носите отговорността за днешния ден и за последиците от кризата. Предложете план за действие! Нямате такъв! Само рестрикции, без стимули".
Изправени сме пред предизвикателство в световен мащаб, заяви председателят на групата на ГЕРБ Даниела Дариткова. Тя призова своите колеги от ГЕРБ да гласуват в подкрепа на ветото и да демонстрират мъдрост:
Александър Симов от БСП заяви, че не може в такава ситуация журналистите да бъдат поставяни под риск:
Александър Сиди от "Обединени патриоти" не отрече активността на президента, но заяви, че групата им няма да подкрепи ветото:
"Във време на криза, на извънредно положение, каквото не е имало от Втората световна война насам, да се опиташ да извлечеш политически дивиденти, най-малкото не е мъдро. Това правим ние всички последните три дни - и политиците в тази сграда, а и тези извън нея. Няма как да подкрепим ветото в частта му за борбата с фалшивите новини. Фалшивите новини са изключителен бич за съвременното ни общество".
Президентът Румен Радев приветства изхода от гласуването в парламента, но отново поиска „убедителен пакет от социални и икономически мерки в подкрепа на най-силно засегнатите“ от пандемията - малкия и средния бизнес.
Трябва да преодолеем растящото социалното напрежение с конкретни и ясни мерки, които да дадат на българските граждани спокойствие и увереност в собствената им държава, призова държавният глава.