Eмисия новини
от 12.00 часа
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Китайски учени: Изолирахме антитела, противодействащи на инвазията на коронавируса

Електронно микроскопско изображение на частиците (вириони) на коронавируса, причинител на Covid-19 на фона на инфектирана клетка, National Institute of Allergy and Infectious Diseases (NIAID)
Снимка: ЕПА/БГНЕС

Китайски учени са изолирали няколко антитела, които според тя са "изключително ефективни" в блокиране на способността на новия коронавирус да прониква в клетките, съобщи Ройтерс. Откритието би било полезно за лечението и предотвратяването на Covid-19.

Чжън Линк от Университета Цинхуа в Пекин казва, че лекарство, изработено от антитела като откритите от екипа, може да бъде използвано по-ефективно от досега изпробваните методи, включително и "граничното" лечение с кръвна плазма. Тя съдържа антитела, но е ограничена от кръвната група на пациентите.

В началото на януари екипът на Чжън и група изследователи от Трета народна болница в Шънчжън започват да анализират антитела от кръвта на възстановили се от Covid-19 пациенти, като са изолирали 206 моноклонални антитела, показали силно изразена способност да се свързват с протеините на вируса.

След това бил проведен друг тест, за да се установи дали тези антитела наистина пречат на вируса да прониква в клетките, поясни Чжън в интервю за Ройтерс.

Измежду първите двадесетина изследвани антитела, четири можели да блокират проникването на вируса, като две от тях били "изключително добри" в това отношение, каза ученият.

Екипът му сега работи върху това да определи кои са най-ефективните антитела и вероятно ще ги комбинират, за да ограничат риска от нова мутация на коронавируса.

Чжън е публикувал резултатите онлайн, търси партньори и се надява антителата да бъдат изпробвани върху хора след шест месеца.

Модел на коронавируса, причиняващ Covid-19, и на протеина (на преден план), образуващ „шиповете“ на повърхността му, който осъществява  инвазията -позволява на вируса да навлезе и зарази човешките клетки. На  модела се вижда, че повърхността на вируса (синя) е покрита с „шипови“ протеини (червени).

БНР подкасти:

Новините на БНР – във Facebook, Instagram, Viber, YouTube и Telegram.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Горещи теми

Войната в Украйна