Eмисия новини
от часа
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Още 28 с положителни проби за коронавируса, общо 30 са излекувани

| обновено на 03.04.20 в 08:21
Ген. Венцислав Мутафчийски
Снимка: Правителствена пресслужба

28 са установените положителни проби за коронавируса. За болнично лечение са настанени 8 души.

Това съобщи ръководителят на Националния оперативен щаб ген. проф. Венцислав Мутафчийски на редовния си брифинг.

В София са 21 от случаите, в Пловдив - два, в Смолян - 2, а в Бургас, Кърджали и Велико Търново - по един

Общо броят на заразените е 477, смъртните случаи досега са 12. Средната възраст на починалите е 62 години. 

Мъжът от Стара Загора с декомпенсиран диабет. Той е приет за лечение преди седмица. 

179 са общо приетите на болнично лечение. 20 са интубирани.

Заразените от медицинския персонал вече са 21 човека.

Излекуваните са 30 души. Новите са 5 във ВМА, един от Пещера и един от Пловдив. Общо са излекувани 20 мъже и 10 жени. Най-младият излекуван е 27-годишен мъж, а най-възрастният - 80-годишен. Средната възраст на излекуваните е 47 години.

"Снощи в "Пирогов" са приети един мъж - арестант, на който са взети проби, с признаци на коронавирус инфекция, и дете на 4 години, преведено от великотърновската болница с двустранна бронхопневмония. Детето е с изливи в белите дробове, но все още не е интубирано", каза Мутафчийски.

Той допълни, че от партия ГЕРБ са изявили желание да заплатят тестовете, които са им били направени.  

"В софийската "Бърза помощ" непрекъснато върви процес на тестване. Вече има и масово тестване, което започва от ден днешен във Военномедицинска академия. Първите 40 вече са пристигнали". 

Все още не е необходима карантина в НС

Ще бъдат изследвани и семействата на установените нови случаи на заразени в парламента и техните контактни лица. На семейството на д-р Хасан Адемов вече са направени тестове и съпругата му също е с положителна проба.  

"Това е нормална практика и засега не изисква поставянето под карантина, но решението за режима на работа на Народното събрание е решение на Председателския съвет".

Кой покрива лечението на здравно неосигурените пациенти

„Поставили сме въпроса на на министъра на здравеопазването и управителя на Здравната каса, както и Социалното министерство, защото за всички социално слаби, за неосигурени ги покрива Социалното министерство, след като установи, че те наистина отговарят на критериите за социално слаби. Специално за ВМА - около 70% от молбите за заплащане се покриват. Някои търпят отказ и остават за сметка на лечебното заведение. За този момент, за коронавирус инфектирани, лично министър-председателят заяви в мое присъствие, че ще се изработят механизми да се покрие тяхното лечение. Сами разбирате, че много голяма група, която се прибра от чужбина, те не са се осигурявали почти никога в България“, допълни ръководителят на Националния оперативен щаб професор Венцислав Мутафчийски

Как се лекуват леките случаи

"Със симптоматични средства - парацетамол 1000 мг не повече от три пъти на ден. Това е за когато има температура", обясни професор Мутафчийски.

Доц Попов от ВМА обясни, че в катедрата по инфекциозни болести на ВМА наблюдават 129 болни:

„Хоспитализирани към този момент, са 26, изписани са 14 болни,  а наблюдавани по домовете - 89 болни. От изписаните болни 10 са абсолютно оздравели, с 2 отрицателни проби за 24 часа, т.е. клинично здрави. Прави впечатление, че 4 дълго време се задържат с наличие на вирус в носоглътката, което ги прави носители и опасни за околните. Тях също ги наблюдаваме. Прави впечатление продължителното наличие на вируса в горните дихателни пътища. От наблюдаваните по домовете отчитаме една „семейност“ на заболяването. Засегнати са три-четиричленни семейства, фамилии от 5-8 човека. Включително имаме 1 комуна от 11 жени и едно дете, от които 7 са положителни. Прави впечатление, че засяга хора с добър социален статус, бих казал дори повече от добър. Наблюдаваните по домовете ги контролираме ежедневно с обаждане по телефона. Лично аз се обаждам, а и психолог се обажда. От наблюдаваните по домовете имаме 4 човека, хоспитализирани с утежнено клинично протичане и налагащо болнично лечение. На наблюдаваните по домовете изпращаме и мобилни екипи, благодарение на нашите доброволци - квалифицирани лекари.

От хоспитализираните имаме трима болни в тежка клинична форма. Нашата гордост и най-голям успех е, че успяхме да ги опазим да не влязат в етапа на механична апаратна вентилация. Нашата тайна е ефективното наблюдение. Ежеминутен не „сестрински пост“, както обикновено се нарича, а „лекарски пост“. По цяла нощ наблюдаваме болните, оставяме настрани гайдлайните и оценяваме състоянието им ежеминутно. Гледаме конкретния индивидуален случай. При нас се намира най възрастната жена - на 86 години, за която по този начин наблюдение успяхме да не допуснем въвеждането в апаратна вентилация, което би довело, по литературни данни, 86% смъртен изход…“.

"Жената е в добро състояние и скоро ще се върне при близките си", допълни доцент Попов.

Особеностите на болестта

„Нямаме такова бурно повишение на температурата, както при грипа – 39-40 градуса за часове, температурата се повишава бавно в рамките на 37,8-38 г. Стакава температура болните постъпват. Наблюдаваме бимодално повишение на температурата по време на престоя - най-вероятно поради развитие на усложнения в долните дихателни пътища. Тогава вече става 38,5 – 38.8. Характерен е и дългия фибрилен период -  от 3 до 12 дни, средно сме ги изчислили около 8 дни. Следващия симптом е сухата кашлица. Болните я описват като дразнеща, нетърпима, непоносима. Също продължава дълго време 10-14 дни". При голям процент от болните се проявява главоболие. При болните над 50%, ако са хипертоници, задължително има хипертонични реакции. 45% от болните се оплакват от задух. 


Графика на диагностицираните с Covid-19 в България 



БНР подкасти:

Новините на БНР – във Facebook, Instagram, Viber, YouTube и Telegram.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Горещи теми

Войната в Украйна