Eмисия новини
от часа
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Медицинският съвет подкрепя мерките срещу коронавируса

Готов е подробният доклад на съвета с медицински алгоритъм и препоръки

Снимка: БГНЕС

Готов е първият доклад на Медицинския експертен съвет към Министерския съвет, който подпомага дейността на правителството в борбата с коронавируса. Настоящият доклад е систематичен конспект на актуалната научна информация, подчерта в специално изявление пред медиите проф. Коста Костов, ръководител на Медицинския експертен съвет.

"Това, което представяхме, има голям обем - около 400 страници на хартиен носител, 40 мегабайта. Има над 100 хиперлинка... Продуктът има три раздела. В първия раздел са разгледани препоръки към извънболничната помощ, във втория - препоръките-алгоритми към болнични заведения, а в трети раздел имаме общи принципи за поведение и вземане на мерки."

Препоръките и алгоритмите, заложени в доклада, са насочени както към медиците в извънболничната помощ, така и към практикуващите в болниците, уточни проф. Костов.

За постигане на по-добри резултати в овладяването на епидемията, както и за по-висока икономическа целесъобразност, е наложително към предприетите към настоящия момент мерки да бъдат добавени практически алгоритми и стъпки, касаещи диагностиката при различните категории лица, смятат от Медицинския съвет. „Здрави, контактни, високорискови и медицински работници в горещата зона”, допълни проф. Коста Костов.

Медицинският експертен съвет се обединява около становището, че приложените досега мерки, налагащи физическа изолация и социална такава, са наложителни. В течение на епидемията същите могат да бъдат преосмислени и при благоприятното ѝ развитие - олекотени, стана ясно от думите на председателя на съвета.

"МЕС възприема, че диагнозата на инфекцията се основава на PCR тестове, а епидемиологичното проследяване може да се осъществи чрез комбинираното използване на всички останали и налични страната лабораторни методи".

Проф. Коста Костов подчерта, че българският продукт е уникален, защото надгражда вече готовите подобни ръководства по света – от Китай, Германия, Великобритания, Холандия.

Решихме, че не трябва да копираме колегите от другите страни. Решихме, че трябва да създадем нещо по-различно. Решихме, че на всяка стъпка от техния продукт ние можем да дадем нашите стъпки. В този смисъл нашият продукт надгражда онова, което вие сте видели да излиза от всички посоки.”

„Повечето от колегите, независимо дали са кардиолози, нефролози, гръдни хирурзи, могат да намерят необходимата информация, в рамките на 3 до 4 клика да стигнат до това, което ги интересува. 400 страници текст, но с 2 кликвания стигаш до това, което ти трябва в момента”, отбеляза пулмологът д-р Александър Симидчиев, член на Медицинския експертен съвет. Той даде пример с психичноболен пациент с онкологично заболяване, който е положителен за коронавирус.

За изготвянето на документа е използвана експертизата на широк кръг от специалисти. Над 50 асоциирани членове към съвета са се включили с препоръки и бележки.

БНР подкасти:

Новините на БНР – във Facebook, Instagram, Viber, YouTube и Telegram.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Горещи теми

Войната в Украйна