Eмисия новини
от 09.00 часа
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Новата Covid-лаборатория в УМБАЛ "Св. Георги" в Пловдив заработи

| обновено на 15.04.20 в 17:18

Ръководителят на Националния оперативен щаб ген. Венцислав Мутафчийски откри лабораторията за Covid-19 в УМБАЛ „Св. Георги“ в Пловдив. Той подчерта, че едно от основните изисквания на ЕК за възстановяването на нормалния начин на живот е наличието на лабораторен ресурс за изследвания. 

Един от последните документи на ЕК е Европейската пътна карта, която посочва, че пътят е в изследването в лаборатории на човешката популация. За да може да се възстанови животът в ЕС по време на коронавируса, а не след него. Едно от основните изиксквания е да има  достатъчен ресурс на лабораторни изследвания за хората,

 Пловдив показа, че е  единен и по-особен град отколкото  другите градове - еталон за това, което може да се случи,  само за  месец на гола поляна възникна  лаборатория, която  е от най-модерните в страната,   каза Мутафчийски   и подчерта, че  основен акцент в работата са лабораториите,  развитието на медицинските ресурси и наличието на интензивни легла, за да се освобождават мерките една по една. 

Генералът припомни, че само за месец у нас заработиха 18 лаборатории, докато преди това е имало само една референтна лаборатория. 

Трябва да свикнем с мисълта да живеем и работим в условията на вируса, каза  още генералът и подчерта, че ограничителните мерки не могат едновременно да се премахнат, а постепенно в зависимост от добрите показатели в дадена област. 

Капацитетът на лабораторията е да обработва 28 теста за 3 часа. Тя ще  започне работа още днес, като са постъпили 6 проби, съобщи ръководителят на лабораторията доц.д-р Мария Атанасова. 

Екипът ще работи на две смени по 6 часа, което дава възможност за 12 часа да се изследват 112 проби. При работата със застъпващи се цикли капацитетът може да достигне и до 140 проби.

Закупените 3 000  високоспециализирани PCR-тестове са от Южна Корея. 

 Лабораторията ще продължи да работи и след края на пандемията с възможност за  широка гама вирусологични изследвания. 

На откриването присъстваха кметът Здравко Димитров, областният управител Дани Каназирева, директорът на болницата проф. д-р Карен Джамбазов,  бизнесменът Георги Гергов, който дари средствата за изграждане на лабораторията, както и пловдивският митрополит Николай, който благослови и  освети лабораторията.    

Лабораторията в УМБАЛ „Каспела“ започва да работи като референтна. Добрата новина съобщи областният управител Дани Каназирева, след като със своя заповед здравният министър Кирил Ананиев я реферира.

„Както в края на миналата седмица съобщих, преди Великден и третата референтна лаборатория в Пловдив вече ще прави изследвания за наличие на коронавирус. Така спазихме обещанието пред пловдивчани“, коментира Каназирева.

Апаратурата за лабораторията в УМБАЛ „Каспела“ е закупена, поръчани са и първите тестове за COVID-19.

Като референтни вече работят лабораторите в УМБАЛ “Пълмед“ и в УМБАЛ “Свети Георги“. Двете болници, заедно с УМБАЛ „Каспела“, първи започнаха да приемат пациенти с коронавирус. 

В болница „Пълмед“ за наличието на коронавирус ще се тестват 60 - 70 проби.

НЗОК ще плаща по 60 лева на тестван пациент, като има определени критерии за това от Здравното министерство и спуснати към РЗИ.


БНР подкасти:

Новините на БНР – във Facebook, Instagram, Viber, YouTube и Telegram.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Горещи теми

Войната в Украйна

Най-четени