Eмисия новини
от 15.00 часа
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Благодатният огън слезе

| обновено на 18.04.20 в 17:14
Снимка: БГНЕС

Благодатният огън слезе на Велика събота в храма "Възкресение Христово" в Йерусалим - в мраморния параклис на Божи гроб над пещерата, където е бил погребан Исус Христос.

Слизането на огъня беше възвестено с камбанен звън.

Поради мерките за сигурност в храма имаше само духовници, начело с Йерусалимския патриарх Теофил III.

Площадът пред храма "Възкресение Христово" бе празен с изключение на израелски полицаи и няколко свещенослужители, спазващи социална дистанция, информира БТА.

Церемонията по слизането на Благодатния огън обикновено привлича десетки хиляди вярващи и храмът е препълнен с поклонници, които запалват свещичките си от него.

Сега обаче Йерусалим е блокиран и на ритуала присъстваха само няколко духовници, които получиха пламъка от патриарха.

Телевизионни кадри показаха свещеници от гръцката, арменската и коптската църква, облечени в черни раса и със сини предпазни маски на лицата пред запечатаната дървена врата на гробницата.

Храмът "Възкресение Христово", подобно на други в Светите земи, бе затворен за посетители миналия месец на фона на предпазните мерки срещу разпространението на коронавируса.

Тази година българска църковна делегация не участва в тържествата. У нас ще бъде раздаден огънят от миналата година, който се съхранява в Българската патриаршия.

В повечето църкви пазят Свещения пламък от миналата година, така както и в столичния катедрален храм „Света Неделя“, обясни за "Хоризонт" отец Кирил Попов:

„Това е чудо, което става всяка година на Велика Събота на Божи гроб! През тази година наша делегация няма да отиде да вземе Благодатния огън, но за утеха на всички ни в нашия храм ние цяла година пазим това Благодатен огън. И сега тези, които имат желание могат да дойдат и да вземат този Свети Благодатен огън от параклиса на Светия Синод“.

Има някои църкви и манастири, където пазят Благодатния огън от миналата година, потвърди и ловчанският митрополит Гавриил:

„Това е компромис също да не ни обвиняват, защото при идването на Благодатния огън също има събиране на много хора и решихме тази година да не го направим“.

Спестените средства от полета се предоставят за лечение на заразени с Covid-19, добави ловчанският митрополит:

„После ние решихме парите, които трябваше да се дадат - тук е и самолетът, тук са и летищни такси, да се иде за Благодатния огън, то те нека да се използват за борбата срещу епидемията и за лекуване на болни“, каза митрополит Гавриил.

В Румъния Благодатният огън ще пристигне от Йерусалим и ще бъде разпределен сред делегатите на епархиите в страната на летището в Букурещ.

Делегация от гръцки духовници ще донесе в южната ни съседка от Благодатния огън. В Гърция духовниците за пореден път призоваха към смирение и стриктно спазване на мерките на правителството. Полицията е мобилизирана след призиви в социалните мрежи за религиозен бунт срещу ограниченията и затворените църкви, в които дори и камбаните няма да бият тази нощ.

Йерусалимският патриарх Теофил III

Гръцки православен свещеник, носещ маска за лице, чака слизането на Благодатния огън на Божи гроб, в стария град на Йерусалим, 18 април 2020 г.


БНР подкасти:

Новините на БНР – във Facebook, Instagram, Viber, YouTube и Telegram.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Горещи теми

Войната в Украйна