Eмисия новини
от 21.00 часа
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Какви са мотивите за искането на оставката на министър Ангелкова

Отсъствие на компетенции, подценяване на проблемите в туризма, сред мотивите за исканата оставка

| обновено на 21.04.20 в 19:23
Николина Ангелкова
Снимка: БГНЕС

Двете браншови организации на туроператорите - Асоциацията на българските туроператори и туристически агенти (АБТТА) и Българската асоциация на туристическите агенции (БАТА)внесоха в Министерския съвет искане за оставката на министъра на туризма Николина Ангелкова.

Голяма част от негативното развитие в сектора, породено от Covid-19, е в резултат на неадекватните и ненавременни реакции от страна на министър Ангелкова, твърдят двете организации.

Отсъствие на компетенции по отношение на бизнес моделите и процесите в бранша, непознаване на професионалната терминология, залегнала в нормативните актове, подценяване на проблемите на българския туризъм като цяло са сред мотивите на АБТТА и БАТА.

Светла Атанасова, председател на БАТА, посочи:

„В създалата се ситуация във връзка с коронавируса не са предприети абсолютно никакви мерки - нито към фирмите, нито общо към бранша“.

Според двете организации екипът на Министерството на туризма не е осигурил среда за оцеляването на сектора и не е подкрепил усилията на бизнеса да се справи в ситуацията.

Даниела Стоева, председател на АБТТА, коментира:

„Провеждане в изключително критичен за българската икономика период на политика на неясни указания и противоречиви послания, с недефиниран обхват на предлаганите мерки, което вместо да решава проблемите, внася хаос“.

Междувременно в Министерския съвет беше внесено още едно писмо с искане за оставката на министър Ангелкова. То е изпратено от платформа, която обединява интересите на различни представители на туристическия сектор. Писмото е подкрепено от над 600 юридически и 97 физически лица.

Павлина Русева от обединение „Бъдеще за туризма“, в което са включени повече от 30 асоциации и сдружения в областта на туризма, коментира казуса в предаването „Преди всички“ по „Хоризонт“, като посочи, че министерството води селективен диалог само с част от сектора, няма нито един стратегически план за справяне с проблемите, липсват и предложения за антикризисни мерки.

Основно искане е да се създаде гаранционен фонд по европейска директива от 2015 година, за да бъде осигурена ликвидност, допълни тя. Повече по темата и интервю с Павлина Русева чуйте тук.

В отговор Министерството на туризма публикува позиция, в която подробно описва предприетите и планираните мерки в подкрепа на туристическия бизнес.

Първите мерки вече действат в условията на извънредно положение и целят да се запазят работни места в сектора,  да съхранят възможностите на фирмите да възобновят работа, посочват от ведомството.

Планирани са и втора група мерки веднага след приключване на кризата за привличане на туристи. От министерството призовават към обединение и солидарност в осъществяването им.



БНР подкасти:

Новините на БНР – във Facebook, Instagram, Viber, YouTube и Telegram.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Горещи теми

Войната в Украйна