Eмисия новини
от часа
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Нови 3,8 млн. молби за помощи за безработица в САЩ през последната седмица

Общо 30 млн. американци останаха без работа заради коронавирусната криза

Снимка: ЕПА/БГНЕС

Броят на американците, които през последната седмица загубиха своята работа и поради това подадоха молби за обезщетения за безработица, се увеличи с близо 3,8 милиона, което доведе до рекорден брой от близо 30 милиона уволнени в САЩ само в рамките на месец и половина заради коронавирусната криза в страната.

Заявките за социални помощи за безработица през седмицата до 25-ти април се увеличиха с 3,839 милиона, което е с около 600 хиляди по-малко, отколкото през предходната седмица до 18-и април, когато техният брой нарасна с 4,442 милиона.

Така само в рамките на месец и половина беше отчетена загуба на около 30 милиона американски работни места, което представлява около 18,4% от работната сила в САЩ.

Въпреки че седмичните молби за обезщетения за безработица остават много високи, данните от миналата седмица отбелязват понижение за четвърта поредна седмица, което дава известна надежда, че най-лошото може би вече е преминало. Седмичният брой на обезщетения за безработица достигна своя рекорден връх от 6,867 милиона през седмицата до 28-и март. Но все още се очаква милиони американци да подадат молби за обезщетения за безработица през следващите няколко седмици.

Днешният доклад на Департамента по труда следва оповестените в сряда данни, които показаха, че икономиката на САЩ претърпя през първото тримесечие най-силен спад след Голямата рецесия преди повече от десетилетие.

Официалните данни за състоянието на пазара на труда в САЩ през април ще бъдат обявени през следващата седмица, като се очаква те да покажат ръст на нивото на безработица към и дори над 15%.


БНР подкасти:

Новините на БНР – във Facebook, Instagram, Viber, YouTube и Telegram.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Горещи теми

Войната в Украйна

Най-четени