Eмисия новини
от 21.00 часа
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Лагард: ЕЦБ оценява спад на БВП на еврозоната от 8% през 2020 г.

Кристин Лагард, управител на ЕЦБ
Снимка: ЕПА/БГНЕС

Президентът на Европейската централна банка (ЕЦБ) Кристин Лагард заяви в петък, че през март тази година банковото кредитиране е достигнало 1,2 млрд. евро само в рамките на месец, което е нещо невиждано досега.

Тя подчерта, че Европа трябва да премине към следващата фаза на кризисния отговор и че ЕЦБ ще изпълни цялостната си роля в рамките на своя мандат.

Изказвайки се в специално онлайн издание на Конференцията за Състоянието на Съюза, организирана от Европейския университетски институт във Флоренция, Кристин Лагард заяви, че ЕЦБ изчислява спад на БВП на еврозоната с 8% през настоящата година.

Според нея допълнителното държавно финансиране в еврозоната може да надхвърли 10% от БВП на еврозоната.

Лагард добави, че европейските лидери се съгласиха да възложат на Европейската комисия да преработи следващия седемгодишен бюджет на ЕС, който трябва да влезе в сила на 1 януари догодина, но все още е обект на голямо несъгласие, както и да представи мащабен план за възстановяване от коронавирусната криза.

Въпреки че в този Фонд за възстановяване все още не са посочено конкретни по размер суми, шефът на ЕЦБ отбеляза, че става въпрос за приблизително между 1,0 и 1,5 трлн. Евро.

Според Лагард общият европейски фискален отговор е особено желателен и че той трябва да бъде "бърз, голям и симетричен". Тя добави, че не трябва да има неоправдани ограничения в политическия отговор на ЕЦБ.

"Винаги, когато бяхме заплашвани, ние не отстъпвахме. Създадохме фактическа солидарност, която Шуман обеща точно на този ден. Европейската интеграция проправи път към просперитета. Знаем, че ако не всички държави са излекувани, другите ще бъдат изложени на рис. Не само по отношение на здравето, а на благосъстоянието".

Лагард посочи, че основният въпрос, пред който сме изправени днес е "можем ли да отговорим на икономическия шок, пред който сме изправени, безпрецедентен в мирно време?".

Тя добави, че "публичните инвестиции ще трябва да запълнят празнината и трябва да ускорим прехода си към зелена икономика. Трябва да ангажираме гражданите в процеса на дефиниране на общи интереси".


БНР подкасти:

Новините на БНР – във Facebook, Instagram, Viber, YouTube и Telegram.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Горещи теми

Войната в Украйна

Най-четени