Над четири милиона са потвърдените случаи на коронавирусна инфекция в света, показват данните на университета „Джонс Хопкинс“. Починалите вече са над 280 хиляди.
Експерти предупреждават, че истинският брой на заразените вероятно е много по-висок, тъй като ниските проценти на тестване в много страни изкривяват данните.
Съединените щати остават най-тежко засегнатата страна от Covid-19 с повече от 1,3 милиона случая и над 78 хиляди починали. Следвани са от Бразилия и Русия.
Междувременно американският регулаторен орган в областта на лекарствата одобри нов антигенен тест за коронавирус, съобщи Асошиейтед прес. С него ще може бързо да се откриват вирусни протеини в проби на заразени.
Бившият американски президент Барак Обама остро критикува Доналд Тръмп за действията му, свързани с кризата с коронавируса, като ги нарече "абсолютно хаотично бедствие".
Милиардерът Илън Мъск заяви, че ще премести централата на производителя на електрически автомобили „Тесла“ извън Калифорния заради местните коронавирусни ограничения.
Робърт Редфийлд, директор на американските Центрове за контрол и превенция на заболяванията, се самоизолира, след като е бил в контакт със заразен с коронавирус.
Броят на починалите продължава да намалява в някои държави, включително Испания, но се чуват мнения, че облекчаването на строгите мерки може да доведе до втора вълна на инфекциите. В допълнение правителствата се подготвят за икономически проблеми, тъй като пандемията засегна световните пазари и веригата за доставки.
Директорът на китайската Национална комисия по здравеопазване заяви, че пандемията е "голям тест", който е разкрил слабостите в обществената здравна система на страната.
Европа е най-поразеният от пандемията континент с над 155 хиляди жертви и повече от 1,7 милиона заразени.
Тази седмица Италия, която по-рано беше център на пандемията, започна да облекчава някои от ограничителните мерки. Италианците вече могат да спортуват навън и да посещават семействата си в същия регион.
През последните 24 часа Франция регистрира най-нисък брой смъртни случаи за повече от месец. Въпреки това парламентът удължи до 10 юли извънредното положение в страната. Това стана в навечерието на разхлабването на ограничителните мерки. Френските власти се готвят да облекчат ограниченията от утре, както са намеренията и на правителството в съседна Испания.
Кабинетът на Великобритания ще подходи "изключително внимателно" към облекчаването на ограниченията. Днес британският премиер Борис Джонсън ще представи стратегията на правителството за смекчаване на ограничителните мерки от другата седмица
Русия отмени военния парад в Москва, част от празненствата на страната по случай Деня на победата. Вместо това руският президент Владимир Путин положи червени рози пред паметникa на Незнайния войн в Москва.
Същевременно лидерите на няколко страни продължават да изразяват скептицизъм във вразка с вируса и нуждата от ограничения. В Беларус хиляди войници маршируваха в Деня на победата, след като президентът Александър Лукашенко отхвърли призивите за по-строги мерки.
Британското медицинско списание „Лансет“ посвети статия на бразилския президент Жаир Болсонаро, като го нарече най-голямата заплаха за способността на страната му да ограничи разпространението на коронавируса.
Бразилия в момента съобщава за най-голям брой случаи в Латинска Америка - над 10 хиляди нови в събота, с което общият брой на заразените в страната е близо 156 хиляди. Въпреки епидемията, президентът Болсонаро продължава да смята, че опасността от вируса не е особено голяма и се сблъска с губернаторите относно ограничителните мерки.
Китайският президент изрази загриженост относно заплахата от коронавирус в Северна Корея и предложи помощ.
В Южна Корея се налагат наново ограничения върху барове и клубове след серия от заразявания на хора, свързани с развлекателния квартал на Сеул.
Междувременно социалното дистанциране и строгите мерки продължават да са в сила в Южна Африка, въпреки призивите от опозиционни партии за прекратяването им.