Изводите от наблюдението са, че „традиционната журналистика победи сензацията, а обществените медии се реабилитираха като достоверен източник на информация".
Членовете на медийния регулатор подчертаха, че наред с официалната информация от институциите е представен и плурализъм на гледните точки при отразяването на темата с пандемията. Няма нарушение на Закона за радиото и телевизията, нито на етичните правила.
СЕМ даде и висока оценка на Отчета за дейността и управлението на БНР за първите 3 месеца от мандата на новия генерален директор Андон Балтаков – от 27 януари до 30 април. Един от акцентите в този доклад са административните предизвикателства. Посочва се, че една от първите стъпки, които ръководството предприе след 27 януари, е ревизия по мащабни договори и задължения, които БНР е поело в края на 2019 година.
Даден е пример със сделка за над 300 000 лева за спешен ремонт на покрива на лентохранилище "Боровец", сключена в началото на зимния период. След направен вътрешен одит на сключения договор БНР сезира Софийската районна прокуратура и Агенцията за държавна финансова инспекция (АДФИ) за по-нататъшни действия.
В отчета се подчертава също, че са в ход и няколко проверки на „Вътрешен одит“ на договори на дирекция "Техника" за милиони левове.
Ръководството на БНР очаква да продължат и проверки на Сметната палата. Паралелно вървят и проверки на „Вътрешен одит“ на редица договори за по-малка стойност.
Глоба за член на УС на БНР
Заседанието на СЕМ продължава.
Съветът ще разисква и по още един свой мониторингов доклад - за наблюдение на радио- и телевизионни програми във връзка с отразяването на катастрофата, при която загина журналистът Милен Цветков.
Репортаж по темата можете да чуете в звуковия файл.