Eмисия новини
от часа
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Край Иракли не може да се строи къмпинг... засега

Прокуратурата проверява за незаконна сеч и заграждане на гора

Снимка: Фейсбук/Гергана Толева

Започва ли ново строителство в местността „Иракли“? Този въпрос се върти в социалните мрежи, след като граждани заснели табела „Частна собственост“ и изравенени и терасирани терени. Подадени са и сигнали за поставяне на ограда и изливане на бетон.

Строителството в региона от години е щекотлива тема, след като ваканционно селище бе изградено зад плажа „Вая“. В края на годината, обаче, се появява ново инвестиционно намерение на фирми, свързани с досегашните, които построиха комплекса. Конкретен инвеститор е фирмата „Дарс Инвест“, собственост на Иван Добринов Иванов. Едноличен собственик на капитала ѝ е “Емона 2000“, която е притежание на баща му - бизнесменът Добрин Иванов. Тя е и другият инвеститор в района. А конкретното предложение е за къмпинг в два поземлени имота. Те са в землището на несебърското село Емона. Уведомлението е внесено в Община Несебър и е резюлирано в началото на февруари.

Предложението на инвеститора е да се изгради къмпинг с една звезда за туристи с каравани или палатки, с паркоместа. Тъй като в местността няма и няма възможност за изграждане на ВиК система, то идеята на фирмата е да се доставят химически тоалетни, мобилни писоари и мивки, диспенсъри и мобилни танкове за чиста и за отпадъчна води.

Къмпинг? Не може, засега!

Къмпинг не може да има, категорични са от РИОСВ – Бургас. Или поне не - на този етап. Двата парцела попадат в две защитени зони от Натура 2000 - „Емине – Иракли“ - за опазване на природните местообитания и на дивата флора и фауна и зона „Емине“ - за опазване на дивите птици. Забранителният режим на зоната за птиците обаче, не позволява курортно и вилно строителство до влизането в сила на нов Общ устройствен план (ОУП) на Несебър или до неговото изменение. Инвестиционното намерение е недопустимо, посочват в свое решение от бургаската екоинспекция. Тя се произнася в две решения, за двата имота, в средата на февруари.

От ресорното министерство отказаха интервю по темата, но от бургаския офис припомниха, че вече са се произнесли по въпроса отрицателно. Заради липсата на ОУП на Несебър или поне неговата актуализация, строителство край Иракли не може да се извършва. В това е категоричен и екоекспертът Тома Белев. Съгласно Закона за устройство на черноморското крайбрежие (ЗУЧК) строителството в черноморските общини може да се извърши само, ако е предвидено в ОУП:

„В случая, на тази територия, нямаме действащ общ устройствен план. Имаме един план, приет преди влизането в зила на новия ЗУЧК в сила, но и в него няма там предвидено строителство. Тъй че, още на ниво устройствена възможност, е невъзможно в момента на тези места да има къмпинг. Що се отнася до Закона за билогичното разнообразие, министерството, преди 11 години е сложило това ограничение, че може да се строи, но само, ако е предвидено в ОУП“, пояснява Белев.

 А какво се прави на терените?

Коментари във Фейсбук на хора, които са близки до инвеститора, поясняват, че се огражда частен имот – бадемова гора. Свързахме се с представител на фирмата , който е посочен като лице за контакт в официалните им документи. Той отказа интервю и повече информация по темата. Посочи, че се загражда частен имот, най-вероятно – за да се ограничи нелегалното къмпингуване в него, което създавало проблем на собствениците с почистването.

От Община Несебър са извършили проверка по изпратения сигнал, информираха от РИОСВ. Констатирано е, че се извършва подкастряне на дървета в частна собственост на Добрин Иванов, който е инвеститорът на ваканционния комплекс на плажа Вая. Съставен е акт, че това не е съгласувано с общината. При проверката не е намерен излят бетон, какъвто е един от сигналите. Тези имоти, уточняват от екоинспекцията, обаче не са парцелите, предвидени за екокъмпинга.

По темата се самосезира и Окръжната прокуратура в Бургас и разпореди проверка за „незаконни действия, извършени на плажна ивица и в гора в местността Иракли“, съобщават от държавното обвинение и допълват:

Посочени са и данни за евентуално осъществяващо се незаконно строителство и изсичане на гора. По случая е назначена незабавна проверка от прокурор при Окръжна прокуратура – Бургас. Указано е тя да бъде извършена от РИОСВ – Бургас, РДНСК – Бургас и Кмета на Община Несебър

Проверката трябва да приключи в срок до 21.05.2020 г.


Новините на БНР – във Facebook, Instagram, Viber, YouTube и Telegram.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Горещи теми

Войната в Украйна