Медоносните пчели са само част от общо около 25 хил. вида пчели. 2 хил., от които обитават Европа. 25 хил. - това е значително повече, отколкото всички видове птици, взети заедно. И съвсем не е случайно, пчелите са най-полезните насекоми. Но не защото правят мед, а защото отговарят за 80% от опрашването на планетата, включително за 3/4 от земеделските култури. И това е задача, която не може да бъде извършена от никой друг.
В Европейския съюз вече се заговори за първата по рода си Харта за основните права на насекомите. Въвеждането и спазването на тези правила ще създаде прецедент. Той би могъл да се превърне в разумна и стабилна практика за запазване на биоразнообразието и земеделието на най-урбанизирания континент на планетата, а важна част от нейното бъдеще е и пчелата.
По повод Световния ден на пчелата от сдружение „Биоград София“ ще представят официално проекта дигитален музей. Това е система от камери и специална платформа за наблюдение на пчелите онлайн, чрез която всеки ще може в определен ден и час (часът на пчелата) да разглежда музея и неговите жужащи обитатели през своя телефон или таблет. Така интересния свят на пчелите отново ще е лесно достъпен за всички приятели на музея, и особено за учениците.
Какви са основните предизвикателства пред опазването на пчелите в България и подробности за новостите в Музея на пчелата в София - разказва един от създателите му Петър Вълчовски - председател на неправителствената организация “Био Град София”.