Заместник-председателят на Европейската комисия, отговарящ за икономиката в интерес на хората, Валдис Домбровскис похвали днес България като единствената страна, която спазва критерия за бюджетен дефицит на ЕС.
Същевременно той добави, че към нас и още 10 държави-членки са отправени препоръки във връзка с прането на пари. Домбровскис каза това по време на представянето на пролетния пакет на Европейския семестър.
В доклада за България се казва, че продължават да са налице предизвикателствата в борбата с корупцията и все още няма убедителни резултати от наказателни преследвания по такива дела по високите етажи на властта.
В него се уточнява, че все още не са предприети мерки за намаляване на риска по схемата „гражданство срещу инвестиции“ и се добавя, че тя е породила опасения от рискове, свързани и с изпирането на пари.
Като цитира страната ни сред една от тези, към които Комисията отправя препоръка в тази насока, еврокомисар Домбровскис уточни:
„Проблемите са същите, които бяха идентифицирани през предишните години. Знаете, че имаше серия от скандали с пране на пари в цяла Европа. Виждаме, че напредъка по отправените препоръки е неравен - някои страни имат съществен прогрес, при други той е ограничен“.
За ефективен отговор на пандемията с коронавируса в доклада се отправя препоръка към страната ни да мобилизира подходящи финансови ресурси за укрепване на устойчивостта, достъпността и капацитета на здравната система, както и да осигури балансирано географско разпределение на здравни работници.
В документа се казва, че страната ни трябва да ускори процедурите за ефективна подкрепа за малкия и среден бизнес, както и да гарантира продължителния им достъп до финанси и гъвкаво заплащане.
Въпреки силния икономически растеж и рекордно ниско ниво на безработица България бавно догонва останалите страни-членки и равнищата на бедност и неравенство в доходите все още са едни от най-високите, се казва в доклада.
Подчертава се също така, че недостатъчните инвестиции са пречка за модернизирането на икономиката.
Като цяло банките са рентабилни и добре капитализирани и съотношението на необслужваните кредити намалява.
Въпреки това България продължава да бъде сред страните с голям процент на необслужвани кредити, особено за нефинансовите предприятия.
Уредбата за надзор на небанковия финансов сектор бе укрепена, но в застрахователния сектор е необходимо допълнително действие.
Достъпът до здравеопазване е ограничен поради неравномерното разпределение на оскъдните ресурси и слабото покритие на здравното осигуряване.
България продължава да е сред държавите членки с най-многобройни смъртни случаи, които се дължат на замърсяването, се казва още в документа.