Eмисия новини
от 07.00 часа
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Протест в Плевен срещу масовото отравяне на пчели

| обновено на 21.05.20 в 14:53
В Плевен пчелари и природозащитници организираха мълчаливо бдение "Да спасим живота на пчелите" пред сградата на Съдебната палата в града.
Снимка: БТА

Десетки пчелари от Плевенска област протестираха днес срещу отравянето на пчелите след употреба на силни препарати в земеделието.

Еколози пък събират подписка за забрана на отровите и ще я внесат в Европейската комисия.

„Близо 20 хиляди пчелни семейства за загинали само в Плевенско, има дела, които обаче са доста бавни, и отравянето се повтори и преди дни. Със запалени свещи за загиналите пчели мълчаливо протестираме пред Съдебната палата, каза Албена Симеонова от Фондация за околна среда и земеделие:

„И сме организирали една кампания, която се нарича Let it bees (Да бъдат пчелите) и сме част от международна кампания за забрана на всички препарати, които унищожават пчелите“.

Пчеларите от различни краища на областта настояват „да престанат да ни тровят пчелите“.

„Вече пета поредна година нашите пчелни семейства биват отравяни, когато се засява царевица“, каза един от тях. 

"Едно дело, заведено от Българската агенция по безопасност на храните срещу фирмата-отровител. Те отказват да си платят глобата, независимо, че е доказано, че те са отровителят. В тази връзка ние организираме мълчалив протест при спазване на всички необходими мерки за биосигурност. Да запалим по една свещ в памет на загиналите пчели. Тази година за съжаление историята се повтори и също мащабите са огромни. Става въпрос за цяла Северна България, отчасти и Пазарджишко, Бургаско и изобщо където едрите зърнопроизводители пръскат безогледно полетата си и унищожават пчелите", каза още Албена Симеонова.

Малко по-рано Европейската комисия оповести приетата Стратегия за биологично разнообразие. Тя предвижда намаляване с 50% на използването на пестициди и с 20 на сто - на използването на торове през следващите 10 години. Сред другите цели са и заделяне на 25% от земеделската земя за биологично земеделие. Предлагат се и мерки за подобряване на етикетирането на храните. Финансирането, което ще се отпуска ежегодно за постигане на целите на стратегията, е  в размер на 20 милиарда евро от различни източници, в това число европейски фондове, национално и частно финансиране.

БНР подкасти:

Новините на БНР – във Facebook, Instagram, Viber, YouTube и Telegram.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Горещи теми

Войната в Украйна